Görsel soru cevaplama görevinde transformatör tabanlı önceden eğitilmiş modellerin tıbbi veri setleri üzerindeki performanslarının karşılaştırılması ve analizi
Comparison and analysis of the performance of transformer-based pre-trained models on medical datasets in a visual question answering
  1. Tez No: 993560
  2. Yazar: CANSU YILDIZ TAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİDA GÖKÇE NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Patoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
Özet
Görsel Soru Cevaplama (GSC), yapay zeka çalışmalarında bilgisayarlı görü ve doğal dil işlemeyi birleştiren çok modlu bir görsel-dil modeli görevidir. GSC üzerinde, tıbbi verilerle yapılan çalışmalar ve tıbbın gerektirdiği uzmanlıktan dolayı Tıbbi Görsel Soru Cevaplama (Med-GSC) alt alanı ortaya çıkmıştır. Med-GSC uygulamaları, klinik karar destek sistemleri için büyük potansiyel taşımaktadır. Bu tez çalışması, genel amaçlı görevlerde yüksek başarı gösteren çeşitli transformatör tabanlı önceden eğitilmiş görüntü-dil modellerinin, farklı tıbbi uzmanlık alanlarına ait görüntüler üzerindeki genellenebilirlik kapasitelerini ve performanslarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında; radyoloji odaklı VQA-RAD, patoloji odaklı PathVQA ve gastroenteroloji alanında bu görev için güncel bir veri kümesi olan Kvasir-VQA kullanılarak modellerin farklı klinik senaryolardaki başarısı test edilmiştir. Model olarak, görüntü-dil modellerinde yüksek performansa ve farklı mimarilere sahip BLIP, BLIP-2 ve Florence-2 modelleri seçilmiştir. Seçilen bu modeller, belirlenen tıbbi veri setleri üzerinde ince ayar (fine-tuning) işlemine tabi tutularak; radyolojik, patolojik ve endoskopik görüntüler üzerinden sorulan sorulara verdikleri yanıtların doğruluğu, değerlendirme metrikleri ve kayıp (loss) grafikleri bazlı karşılaştırmalı analizlerle değerlendirilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar; modellerin tıbbi alana uyumu, GSC yetenekleri ve farklı tıbbi alanlar arasındaki performans çeşitliliklerini ortaya koymaktadır. Çalışmada, Kvasir-VQA üzerinde kendi ağırlıkları ile eğitilen BLIP ve Florence-2 modelleri, görsel soruları cevaplamada sırasıyla %79.67 ve %84.00 tam eşleşme doğruluğu ile en iyi performansı göstermiştir. Elde edilen sonuçlar, bu transformatör tabanlı mimarilerin Med-GSC alanında kullanımına dair somut çıkarımlar sunmakta ve farklı tıbbi görüntülere uyum sağlayabilen en etkili model yapılarının belirlenmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Visual Question Answering (VQA) is a multimodal visual-language model task that combines computer vision and natural language processing in artificial intelligence studies. Due to the expertise required by medical data and the nature of medical studies, a subfield called Medical Visual Question Answering (Med-VQA) has emerged within VQA. Med-VQA applications hold great potential for clinical decision support systems. This thesis aims to examine the generalizability capabilities and performance of various transformer-based pre-trained image-language models that demonstrate high success in general-purpose tasks, across images from different medical specialties. The study uses radiology-focused VQA-RAD, pathology-focused PathVQA, and Kvasir-VQA, a current dataset for this task in gastroenterology, to test the success of the models in different clinical scenarios. BLIP, BLIP-2, and Florence-2 models, which have high performance and different architectures in image-language models, were selected. These selected models were subjected to fine-tuning on the determined medical datasets; The accuracy of the responses given by the models to questions posed over radiological, pathological, and endoscopic images was evaluated through comparative analyses based on evaluation metrics and loss graphs. The experimental results reveal the models' fit to the medical field, their GSC capabilities, and the variations in performance across different medical fields. In this study, the BLIP and Florence-2 models, trained on Kvasir-VQA with their own weights, showed the best performance in answering visual questions with 79.67% and 84.00% perfect match accuracy, respectively. These results offer concrete implications for the use of these transformer-based architectures in the Med-GSC field and contribute to identifying the most effective model structures that can adapt to different medical images.