Lise öğretmenlerinin biliş üstü öğrenme stratejileri ile öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of the relationship between high school teachers' metacognitive learning strategies and self-efficacy: Analysis in terms of various variables
  1. Tez No: 993757
  2. Yazar: HATİCE GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM GÖKDAĞ BALTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğretmenlerinin kullandıkları biliş üstü öğrenme stratejileri ile öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2023-2024 eğitim öğretim yılında, İzmir ili Gaziemir ilçesinde, liselerde görev yapan 256 lise öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Biliş Üstü Öğrenme Stratejileri Ölçeği”ve“Öğretmen Öz yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 24 paket programından yararlanılmıştır. İlişkisel tarama modelinde olan bu araştırmada, verilerin analizinde betimsel istatistiklerin yanı sıra biliş üstü öğrenme stratejileri ile öz yeterlik arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson Korelasyon Analizi bu düzeylerin çeşitli değişkenlere göre farklılaşma durumlarını belirleyebilmek için ise t-testi, Tek Yönlü Varyans Çözümlemesi ve Tukey Önemlilik Testi kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre lise öğretmenlerinin biliş üstü öğrenme strateji ölçeğinde aldıkları puanların yüksek olduğu görülmüştür. Biliş üstü öğrenme strateji ölçeğinin planlama, değerlendirme ve duyuşsal alt boyutlarında cinsiyet değişkenine göre ve izleme stratejileri ve duyuşsal stratejiler alt boyutlarında yaş değişkenine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Biliş üstü öğrenme stratejileri ölçeği ve alt boyutlarında branş, çalıştığı lise türü, kıdem yılı, mezun olunan program ve eğitim düzeylerine göre bir farklılaşma tespit edilmemiştir. Öğretmen öz yeterlik algısı ölçeğinden alınan puanlara göre araştırmaya katılan lise öğretmenlerinin öz yeterlikleri oldukça yeterli olduğu görülmüştür. Öz yeterlik ölçeğinin öğrenci katılımı alt boyutunda branş değişkenine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öz yeterlik ölçeğinin tamamında, öğrenci katılım ve öğrenci stratejileri alt boyutlarında görev yapılan okul türü değişkenine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Eğitim düzeyi değişkenine göre öz yeterlik ölçeğinin öğrenci katılımı alt boyutunda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öz yeterlik ölçeği ve alt boyutlarında cinsiyet, yaş, kıdem yılı ve mezun olunan program değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Lise öğretmenleri tarafından kullanılan biliş üstü öğrenme stratejileri ile algılanan öz yeterlikleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenler için, biliş üstü öğrenme stratejilerinin hem kullanımı, hem de öğrencilere öğretimi konusunda hizmet içi eğitim seminerleri düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between high school teachers' use of metacognitive learning strategies and their self-efficacy from the perspective of various variables. The sample of the study consists of 256 high school teachers working in high schools in the Gaziemir district of İzmir during the 2023-2024 academic year. The data collection tools used in the study were the“Personal Information Form,”the“Metacognitive Learning Strategies Scale,”and the“Teacher Self-Efficacy Scale.”SPSS 24 software was used for data analysis. In this relational survey model study, descriptive statistics were used, and Pearson Correlation Analysis was applied to determine the relationship between metacognitive learning strategies and self-efficacy. Independent samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Tukey's Post-Hoc Test were used to identify differences in levels according to various variables. The results of the study revealed that high school teachers scored high on the Metacognitive Learning Strategies Scale. Significant differences were found in the planning, evaluation, and affective sub-dimensions of the scale according to gender, and in the monitoring and affective sub-dimensions according to age. No significant differences were found in the scale or its sub-dimensions according to subject area, type of high school, years of experience, graduated program, or educational level. According to the Teacher Self-Efficacy Scale, the participating teachers' self-efficacy levels were quite sufficient. Significant differences were observed in the student engagement sub-dimension according to subject area, in the student engagement and student strategies sub-dimensions and overall scale according to school type, and in the student engagement sub-dimension according to educational level. No significant differences were found in the Teacher Self-Efficacy Scale or its sub-dimensions according to gender, age, years of experience, or graduated program. A moderate positive relationship was found between the metacognitive learning strategies used by high school teachers and their perceived self-efficacy. Organizing in-service seminars on metacognitive learning strategies for teachers will contribute to their self-efficacy. It is recommended that in-service training seminars be organized for teachers on both the use of metacognitive learning strategies and their teaching to students.