Türkiye'de farklı GRACE çözümleri ile karasal su kütle trend kestirimlerinin karşılaştırılması
A comparison of different GRACE solutions in terrestrial water storage trend estimation over Türkiye
  1. Tez No: 993908
  2. Yazar: HİLAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ZERAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim değişikliği, hidrolojik döngünün dengesini bozarak karasal su kütlesinin dağılımında önemli değişimlere yol açmaktadır. 2002 yılından günümüze kadar GRACE (Gravity Recovery And Climate Experiment) ve GRACE-FO (GRACE Follow-On) uydu misyonları, yerçekimi alanı ve su kütlelerindeki küresel değişimleri, hidrolojik olayları ve jeoit yüksekliği farklılıklarını inceleme olanağı sağlamıştır. Bu çalışmada, GRACE uydu misyonlarından elde edilen karasal su depolama anomalileri (TWSA), 2002–2024 dönemi için dört küresel harmonik çözümden (COST-G, JPL, CSR, GFZ) ve bir mascon çözümünden (GSFC-Mascon) türetilmiştir. Çalışma kapsamında, Türkiye genelinde GRACE küresel harmoniklerinin ayrıntılı işlenmesi sunulmuş ve bu ürünlerden TWSA alanı hesaplanmıştır. Analizlerde Theil–Sen, Mann–Kendall ve STL (Loess kullanarak mevsimsel trend ayrıştırma) yöntemleri uygulanmış; bulgular, tüm çözümler için istatistiksel olarak anlamlı (p<0,01) negatif eğilimler ortaya koymuştur. Küresel harmonik çözümler ortalama olarak −5,9 ile −6,2 km3/yıl arasında bir azalma eğilimi gösterirken, mascon çözümü −4,6 km3/yıl oranında azalma sergilemiştir. Eğilim haritaları, Orta Anadolu'dan ülkenin doğusuna doğru belirgin su kayıplarını, kuzey bölgelerde ise sınırlı artışları göstermektedir. Çözümler arası belirsizlik, 3–5 mm/yıl ile en yüksek Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, en düşük ise Marmara ve Ege bölgelerindeBgözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'deki TWSA değişimlerinin mekânsal olarak heterojen olduğunu ve birden fazla GRACE ürününün birlikte kullanılmasının eğilimlerin güvenilirliğini artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Global climate change disrupts the balance of the hydrological cycle, causing significant alterations in the spatial and temporal distribution of terrestrial water storage. Since 2002, the GRACE and GRACE-FO satellite missions have provided a unique opportunity to monitor global variations in Earth's gravity field, water mass redistribution, hydrological processes, and geoid height anomalies. In this study, terrestrial water storage anomalies (TWSA) derived from the GRACE satellite missions were obtained from four spherical harmonic solutions (COST-G, JPL, CSR, GFZ) and one mascon solution (GSFC-Mascon) for the period 2002–2024. The research presents detailed Türkiye-scale processing of GRACE spherical harmonics and computes TWSA fields from these products. The Theil–Sen slope estimation, Mann Kendall trend test, and STL (Seasonal-Trend Decomposition using Loess) analyses were applied to detect and quantify the underlying trends. The results revealed statistically significant (p < 0.01) negative trends across all solutions. The spherical harmonic models showed an average decreasing trend between −5.9 and −6.2 km³/year, while the mascon solution indicated a weaker decline of −4.6 km³/year. Trend maps demonstrated pronounced terrestrial water losses extending from Central Anatolia toward the eastern part of the country, with limited increases observed in northern regions. The inter-solution uncertainty was highest in the Eastern Black Sea and Southeastern Anatolia regions (3–5 mm/year) and lowest in the Marmara and Aegean regions. These findings indicate that TWSA variations across Türkiye are spatially heterogeneous and emphasize that combining multiple GRACE solutions improves the reliability of the estimated trends.