Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan“re”kararlı eserlerin müzikal analizi üzerine bir inceleme
A study on the musical analysis of melodies ending in the note re found in the Turkish Folk Music repertoire
- Tez No: 993923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN PELİKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada öncelikle Türk Müziğinin ayrı kollara ayrılmış olsa da aynı temel unsurlardan oluşup beslendiği gösterilmeye çalışılmış ve Türk Halk Müziği Repertuvarından Re perdesinde (sesinde) karar kılan eserler araştırma yöntemlerinden olan tarama yöntemi ile seçilerek ayrılmıştır. Seçilen eserler makam, usul yönleriyle içerik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışmada tarama yöntemi kullanılarak Türk Halk Müziği repertuvarındaki 're' sesinde biten eserler uzman görüşleri alınarak belirlenmiştir. Eserlerin bitiş sesinden yola çıkılarak karar perdesinin 're' sesi olup olmadığı alanda uzman kişilerin fikirlerine başvurularak kararlaştırılmıştır. İçerik analizi yöntemi kullanılarak eserlerin makamları belirlenmeye çalışılmıştır. Makamları belirlenen eserlerin usulleri incelenerek Türk Sanat Müziğinde ve Türk Halk Müziğinde nasıl adlandırılıp sınıflandırıldığı belirlenerek özellikleri ortaya koyulmuştur. Bulgular: Bu bölümde, Türk Halk Müziği repertuvarında bulunan 're' kararlı 169 sözlü eser, 66 sözsüz saz eseri makam ve usulleri bağlamında içerik analizine tabi tutulmuştur. Eserlerin belirlenen yöntemlerle benzerlik gösterdiği makamlar belirlenmiştir. Eserler daha sonra usulleri bağlamında analiz edilmiş ve bulgular yorumlanarak sunulmuştur. Sonuç: Bu çalışmada Türk Halk Müziği repertuvarındaki 're' sesinde karar eden veya biten sözlü ve sözsüz eserlerin tamamı tarama yöntemi ile belirlenmiş, belirlenen eserlerin makamları tablolar halinde sunulmuştur. Söz konusu eserlerin makamları karşılamayanları dörtlü beşlileriyle adlandırılmış, dörtlü beşliyi karşılamayanları ise seyir karakteri ve duyumuna göre benzerlik gösterdiği makam belirtilmiştir. Eserlerin makamlarının çalışma evrenindeki yeri yüzde hesaplarıyla belirtilmiştir. Eserler daha sonra usul bağlamında incelenmiş ve darp – düzüm ilişkisi ile TSM ve THM'deki kullanımları üzerine çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study primarily aims to demonstrate that Turkish music, despite being divided into separate branches, is composed of and nourished by the same fundamental elements. Works from the Turkish Folk Music Repertoire that are based on the Re pitch (sound) were selected using the screening method, one of the research methods. The selected works were examined using content analysis in terms of their mode and rhythm. Method: In this study, the works ending with the note“re”in the Turkish Folk Music repertoire were determined using a screening method, with expert opinions taken into account. Based on the final note of the works, the decision as to whether the key note was“re”was made by consulting experts in the field. The modes of the pieces were determined using content analysis. The rhythms of the pieces whose modes were determined were examined to establish how they are named and classified in Turkish Art Music and Turkish Folk Music, thereby revealing their characteristics. Result: In this study, all vocal and instrumental pieces in the Turkish Folk Music repertoire that end or are based on the note“re”were identified using a screening method, and the modes of the identified pieces were presented in tables. The modes of the pieces in question that did not match were named with their quatrains and quintets, while those that did not match the quatrains and quintets were indicated with the mode that showed similarity in terms of their character and perception. The place of the pieces' modes within the scope of the study has been indicated with percentages. The pieces were then examined in the context of rhythm, and inferences were made about their use in TSM and THM based on the relationship between rhythm and melody.