Ortak ebeveynliğin okul öncesi dönemdeki çocukların psikolojik sağlamlıklarındaki rolü
The role of coparenting in the resilince of preschool children
- Tez No: 993924
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM GÜRGAH OĞUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebeveynlerin ortak ebeveynliğinin okul öncesi dönemdeki çocukların psikolojik sağlamlıklarındaki rolünü incelemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma olarak tasarlanmıştır. Bu araştırmanın örneklemi, 48- 84 ay arasındaki 102 çocuğun annelerinden, babalarından ve öğretmenlerinden oluşmaktadır. Araştırmada demografik bilgi formu, ebeveynlerin ortak ebeveynlik düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla Ortak Ebeveynlik Ölçeği, çocukların psikolojik sağlamlık düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla Okul Öncesi Dönem için Sosyal Duygusal Kazanımlar ve Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Annelerin ve babaların ebeveynlik algılarının çocukların psikolojik sağlamlığına nasıl ortaklaşa katkıda bulunduğunu incelemek için, Aktör–Partner Karşılıklı Bağımlılık Modelinden esinlenen ikili yapısal eşitlik modellemesi yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda annelerin ve babaların ortak ebeveynlik iş birliği davranışlarının yüksek düzeyde; çatışma ve üçgenleme eğilimlerinin düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Çocukların psikolojik sağlamlık düzeyleri değerlendirildiğinde öz düzenleme ve duygu anlama becerilerinin yüksek, empati becerilerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin ortak ebeveynlik davranışlarından yalnızca annelerin iş birliği davranışlarının çocukların psikolojik sağlamlığı ile pozitif yönde anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Babaların ortak ebeveynlikteki iş birliği düzeyinin psikolojik sağlamlık ile anlamlı bir ilişkisi bulunmamıştır. Modelde, annenin ve babanın işbirlikçi ortak ebeveynlik davranışları arasında pozitif ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Hem annelerin hem de babaların ortak ebeveynlikteki çatışma ve üçgenleme düzeylerinin çocukların psikolojik sağlamlık düzeyi ile anlamlı bir ilişki göstermediği bulunmuştur. Ayrıca, ailelerin sosyoekonomik düzeyi annenin ortak ebeveynlikteki çatışma düzeyiyle anlamlı ve negatif yönde ilişkilidir. Annelerin ve babaların çatışma ve üçgenleme düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, ebeveynler arası iş birliğinin artmasının çocukların öz v düzenleme, duyguları anlama ve empati becerileri üzerinden psikolojik sağlamlığı güçlendirebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between parents' coparenting and the psychological resilience of preschool-aged children. Designed as a quantitative correlational study, the sample comprises 102 children aged 48–84 months along with their mothers, fathers and teachers. A demographic information form was used, along with the Coparenting Inventory for Parents with Preschoolers to assess parents' levels of coparenting, and the Social–Emotional Assets and Resiliency Scale for Preschool (SEARS-Pre) to assess children's levels of resilience. To examine how mothers' and fathers' parenting perceptions jointly contribute to children's resilience, a dyadic structural equation modeling approach inspired by the Actor–Partner Interdependence Model was employed. The results indicated that mothers' and fathers' coparenting cooperation behaviors were at a high level, whereas conflict and triangulation tendencies were at a low level. When children's resilience levels were evaluated, self-regulation and emotion understanding skills were found to be high, while empathy skills were at a moderate level. Among parents' coparenting behaviors, only mothers' cooperative behaviors were found to be positively and significantly associated with children's resilience. Fathers' level of cooperation in coparenting was not significantly related to resilience. The model revealed a positive and strong significant relationship between mothers' and fathers' cooperative coparenting behaviors. It was also found that neither mothers' nor fathers' levels of coparenting conflict and triangulation showed a significant relationship with children's resilience. In addition, families' socioeconomic status was significantly and negatively related to mothers' level of coparenting conflict. A positive and significant relationship was found between mothers' and fathers' levels of conflict and triangulation. Overall, the findings suggest that increasing interparental cooperation may strengthen children's resilience through self-regulation, emotion understanding, and empathy skills.