Türkiye ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinde sürdürülebilir tekstil tüketimi: Farkındalık, tutum ve davranışların karşılaştırılması
Sustainable textile consumption in Türkiye and selected European Union countries: A comparative analysis of awareness, attitudes, and behaviours
  1. Tez No: 994103
  2. Yazar: ÖZNUR SÜZEN HRGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye ve Avrupa'da yaşayan bireylerin döngüsel ve sürdürülebilir tekstile yönelik farkındalık, tutum ve davranışlarını karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Tekstil sektörünün yüksek su tüketimi, kimyasal kullanım yoğunluğu ve atık üretimi gibi çevresel etkileri göz önüne alındığında, tüketici farkındalığının sürdürülebilir dönüşümde kritik bir role sahip olduğu değerlendirilmektedir. Araştırmada nicel yöntem kullanılmış; veriler çevrimiçi anket aracılığıyla toplanmış ve istatiksel analiz programında analiz edilmiştir. Analizlerde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve ki-kare testleri uygulanmıştır. Bulgular, Avrupa'da yaşayan katılımcıların sürdürülebilir tekstil bilgisine ilişkin farkındalık düzeylerinin bazı boyutlarda Türkiye'de yaşayan katılımcılardan daha yüksek olduğunu göstermektedir. Buna karşın, iki grup arasında çevresel duyarlılık, geri dönüşüm istekliliği ve sürdürülebilir ürün tercihleri açısından genel olarak benzer eğilimler görülmüştür. Ayrıca, geri dönüşüm kavramını bilen katılımcıların bilgi ve marka farkındalığı puanlarının anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. İkinci el giysi satın alma davranışının ise Avrupa örnekleminde daha yaygın olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, sürdürülebilirlik farkındalığının her iki bölgede de arttığı; ancak davranışa dönüşme düzeyinin ekonomik, kültürel ve bilgiye erişim farklılıklarına bağlı olarak değiştiği görülmektedir. Bu çalışma, sürdürülebilir tekstil alanında tüketici temelli politika ve strateji geliştirmek isteyen kurumlar içi referans olabilecek nitelikte düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively examines the awareness, attitudes, and behaviors of individuals living in Türkiye and Europe toward circular and sustainable textiles. Considering the textile sector's significant environmental impacts, such as high water consumption, intensive chemical use, and waste generation, consumer awareness is regarded as a critical component of sustainable transformation. A quantitative research design was employed; data were collected through an online questionnaire and analyzed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). Independent samples t-tests, one-way ANOVA, and chi-square tests were conducted. Findings reveal that participants living in Europe generally display higher levels of awareness regarding sustainable textile concepts compared to those living in Türkiye. However, both groups show similar tendencies in terms of environmental sensitivity, recycling willingness, and sustainable product preferences. Participants familiar with the concept of recycling demonstrated significantly higher levels of knowledge and brand-related sustainability awareness. Additionally, second-hand clothing purchase behavior was found to be more common among European participants. Overall, the study indicates that although sustainability awareness is increasing in both regions, the extent to which it transforms into behavior varies depending on economic, cultural, and informational factors. The results offer valuable insights for policymakers and industry stakeholders aiming to develop consumer-oriented sustainability strategies within the textile sector.