Oylum Höyük Orta Tunç Çağ pişmiş toprak figürinleri
Middle Bronze Age terracotta figurines at Oylum Höyük
  1. Tez No: 994102
  2. Yazar: DERYA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ KOZBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca ideolojilerin toplumlar üzerinde oluşturduğu tahakküm, kültürlerin belirleyicisi olmuş ve bu etkinin varlığı arkeolojik materyaller ile belgelenmiştir. Estetik algının biçimlenmesinde çevresel koşulların önemli bir rol oynadığı kuşkusuzdur. Bu nedenle materyal kültürde gözlenen“yenilik ve devamlılık”dinamikleri, doğrudan toplumların kültürel ve politik süreçleriyle ilişkili olmuş ve“figürin”gibi tasvirli sanat üretimleri, içinde bulunulan dönemin belirlediği estetik normları görünür kılmıştır. Heykel ve heykelcik gibi görsel objelerin insan zihninde çağrıştırdığı imge, toplumsal düzeyde öğrenilen sembolizasyon kalıplarının dışında, bireysel anlam okumasını gerektirir. Nitekim figürinler dönemin üretim geleneklerini, ikonografisini ve kültürel dolaşım izlerini sunmakla birlikte, bireylerin onlara atfettikleri“mana”dan soyutlanamaz. Bu nesnelerin ilgi uyandıran tarafları, söz konusu içkin-gizil anlamlarında saklıdır. MÖ 2. binyılda Suriye ve yakın çevresi, pişmiş toprak figürin üretiminin yoğunlaştığı bir bölge haline gelmiştir. Figürinlerin bölgesel dolaşım izlerini ve kullanım alanlarını tespit edebilmek, son yıllarda elde edilen arkeolojik bulgular ve teorik yaklaşımların senteziyle mümkün olmuştur. Orta Tunç Çağ boyunca belirginleşen ve giderek artan görsel standardizasyon, karakteristik stil unsurlarının yanında sembolik bir dil oluşturmuştur. Minyatür boyutlu bu objeler, kolay taşınabilme özelliği ile tabakalar arasında dolaşımı basit olan nesneler olduğu gibi; geçmişten günümüze dek varlıklarını sürdürmüştür. Bu tez çalışması; Anadolu ve Levant koridoru arasında bir sınır kenti olan Oylum Höyük'te bulunan Orta Tunç Çağ pişmiş toprak figürinlerinden 395 adet örneğin detaylı incelenmesine dayanmaktadır. Tipoloji, ikonografi ve bağlam üzerinden elde edilen veriler, kronolojik çağdaşları ile karşılaştırılarak bütüncül bir yöntem benimsenmiştir. Böylece yerleşimin geniş bir etkileşim ağına bağlı; buna paralel olarak yerel atölye geleneğini sürdüren eşzamanlı bir üretim süreci içinde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the dominance of ideologies over societies has been a defining force shaping cultures, and this influence has been documented in archaeological materials. There is no doubt that environmental conditions play a significant role in shaping aesthetic perception. For this reason, the dynamics of“innovation and continuity”observed in material culture are directly related to the cultural and political processes of societies, and representational artistic productions, such as figurines, have made visible the aesthetic norms of their respective periods. The images evoked in the human mind by visual objects such as statues and figurines require an individual act of interpretation beyond the socially learned patterns of symbolization. Indeed, figurines, while presenting the production traditions, iconography, and traces of cultural circulation of their time, cannot be detached from the“meaning”individuals attribute to them. The aspects of these objects that attract attention lie precisely in these inherent and latent meanings. In the 2nd millennium BCE, Syria and its surrounding regions had become areas where the production of terracotta figurines intensified. Identifying the regional circulation patterns and uses of these figurines has become possible through the synthesis of recent archaeological findings and contemporary theoretical approaches. During the Middle Bronze Age, an increasingly pronounced visual standardisation emerged, forming a symbolic language alongside characteristic stylistic features. These miniature objects, due to their portability, were easily circulated among different social strata and have maintained their presence from antiquity to the present day. This thesis is based on a detailed analysis of 395 samples among the Middle Bronze Age terracotta figurines recovered at Oylum Höyük, a frontier town situated between the Anatolia and Levantine corridor. The data obtained from typology, iconography, and contextual evaluations were compared with their chronological counterparts, adopting a holistic methodology. In this way, it has been determined that the settlement was integrated into a broad network of interaction and, in parallel, participated in a simultaneous production process that maintained a local workshop tradition.