Assessment of ıncorporatng sustaınabılıty ınto the desıgn phase of hıghway projects ın Türkıye
Türkiye'de otoyol projelerinin tasarım aşamasına sürdürülebilirliğin dahil edilmesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 994198
  2. Yazar: BESTE ÇAĞLA DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE IŞIK ÖZTÜRK, DOÇ. DR. GÜZİDE ATASOY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Envision derecelendirme sistemini kullanarak vaka bazlı bir değerlendirme yoluyla Türk otoyol projeleri için altyapı sürdürülebilirlik derecelendirme sistemlerinin uygulanabilirliğini araştırmaktadır. Dünya çapında sürdürülebilirlik çerçevelerinin altyapı tasarımına giderek daha fazla entegre edilmesine rağmen, Türkiye'de, özellikle ulaştırma sektöründe, bu çerçevelerin benimsenmesi sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, çağdaş tasarım ve inşaat metodolojileriyle uyumlu sürdürülebilirlik kriterlerini belirlemek için tipik bir Türk otoyol projesini Envision v3 ile değerlendirmektedir. Değerlendirmeye ek olarak, Envision kriterlerinin gelecekteki projelere entegre edilmesinin pratik uygulanabilirliğini değerlendirmek için rota mühendisleri, yöneticiler ve çevre ve sosyal uzmanlar dahil olmak üzere kilit paydaşlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, yaşam kalitesi, liderlik ve iklim direnci ile ilgili bazı kredilerin mevcut uygulamalarda kısmen uygulandığını, ancak diğerlerinin yasal eksiklikler, yetersiz farkındalık veya sözleşme kısıtlamaları nedeniyle yeterince kullanılmadığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sürdürülebilirlik kavramlarını Türkiye'nin altyapı gelişimine dahil etmek için pratik bir çerçeve sunarak ve bağlama özgü engelleri ve ilerleme fırsatlarını belirleyerek literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the applicability of infrastructure sustainability rating systems for Turkish highway projects through a case-based evaluation using the Envision rating system. Despite the growing integration of worldwide sustainability frameworks into infrastructure design, their adoption in Türkiye remains limited, particularly within the transportation sector. This study assesses a typical Turkish highway project with Envision v3 to determine the sustainability criteria that align with contemporary design and construction methodologies. In addition to the assessment, semi-structured interviews were performed with key stakeholders, including route engineers, managers, and environmental and social specialists, to evaluate the practical feasibility of integrating Envision criteria into future projects. The findings reveal that some credits pertaining to quality of life, leadership, and climate resilience are partially implemented in existing practices; however, others are underutilized due to legislative deficiencies, insufficient awareness, or contractual constraints. This study contributes to the literature by providing a practical framework for incorporating sustainability concepts into Turkish infrastructure development and identifying context-specific barriers and opportunities for advancement.