Deneysel vezikoüreteral reflüde böbrek parankim hasarına serbest oksijen radikalleri ve nitrik oksitin etkisi
  1. Tez No: 99421
  2. Yazar: ÖZKAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAMİT OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Amaç: Reflü nefropatisinde, serbest oksijen radikalleri ve nitrik oksitin etkilerinin araştırılması. Materyal ve metod: Çalışma yirmi prepubertal erkek tavşanda yapıldı. Grup 1 kontrol grubu, Grup 2 VUR+steril idrar grubu, Grup 3 VUR+enfekte idrar grubu olarak planlandı. VUR oluşturmak için sağ intravezikal üreterin ön yüzü üreterin mesaneye girdiği yere kadar kesildi. Grup 3'e ait tavşanların mesanelerine VUR oluşturduktan sonra ml'de 105 mikroorganizma bulunan E. coli süspansiyonundan iki mi verildi. VUR oluşturulmasından 3 hafta sonra Grup 2 ve 3'e voiding sistoüretrogram çekilerek tüm tavşanlarda sağ VUR geliştiği gösterildi. Deneysel VUR oluşturmadan önce ve üç hafta sonra grup 2 ile 3'e 99mTC-DMSA sintigrafîsi yapılarak böbrek uptake'leri hesaplandı.Vezikoüreteral reflü oluşturulduktan üç hafta sonra tüm tavşanlar, nitrit tayini için kan alındıktan sonra sakrifiye edilip bilateral nefrektomi yapıldı. Böbrek dokusunda malondialdehit ve nitrit ölçümü, serumda nitrit ölçümü ve histopatolojik inceleme yapıldı. Sonuçlar ortalama ± standart sapma olarak verildi. İstatistiksel çalışmada Varyans Analizi ve Scheffe testleri kullanıldı. Bulgular:: 99mTc DMSA renal uptake (%) VUR öncesi VUR sonrası Group 2 47.07+1.20 Group 3 49.6±1.51 44.21+1.89 31.18±9.2 * p< 0.05 Grup 3'te VUR öncesi ve sonrası karşılaştırma * p< 0.05 VUR sonrası iki grubun karşılaştırması * p< 0.05 Grup 3 ile kontrol grubu karşılaştırması f p< 0.05 Grup 3 ile Grup 2'nin karşılaştırmasıAyrıca Grup 3'ün sağ böbreklerindeki histopatolojik değişiklikler kontrol grubu ve grup 2 ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Sonuçlar: Reflü nefropatisinde serbest oksijen radikal hasarı ve enfeksiyonun önemli rol oynadığı tespit edildi. Reflü nefropatisinde nitrik oksitin etkisinin yapılacak daha değişik çalışmalarla desteklenmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: This experimental study was performed to determine the effects of free oxygen radicals and nitric oxide in reflux nephropathy. Material and methods: Twenty prepubertal male rabbits were divided into three groups. Group 1 was control group, Group 2 was VUR+sterile urine group and Group 3 was VUR+infected urine group. To create reflux the roof of the right intravesical ureter was incised at the point where the ureter penetrates the bladder wall. In Group 3, two ml of E. coli suspension (105 E coli in 1ml) was injected into the bladder in addition to VUR procedure. Right VUR was demonstrated in group 2 and 3 by micturition cystouretrography three weeks after the VUR. To determine the renal uptake in groups 2 and 3 99mTc-DMSA scintigraphy was performed, before and three weeks after the VUR procedure. To determine serum nitrite levels blood samples were taken from all groups three weeks after the experiment, and then bilateral nephrectomy wasdone, malondialdehyde and nitrite levels were measured in renal tissue. Histopathologic study was also performed. The results are expressed as mean ± SD. ANOVA and Scheffe's tests were used for statistical analysis. Results: 99mTc DMSA renal uptake (%) VUR öncesi VUR sonrası Group 2 47.07±1.20 Group 3 49.6± 1.51 44.21 ±1.89 31.18+9.2 * p< 0.05 for Group 3 before VUR and after VUR f p< 0.05 for Group 2 v Group 3 Malondialdehyde Tissue Nitrite nmol/gr protein nmol/gr protein Serum Nitrite nmol/gr Group 1 4.68+1.29 Group 2 4.58± 1.0 Group 3 7.50±1.74*+ 396.36± 37.68 402.92± 104.1 236.95± 36.77*1" 1 31 6.66± 309.4 1429.86± 250.4 1380.49± 224.3 * p< 0.05 for Group 3 v control group + p< 0.05 for Group 3 v Group 2 The histopathologic changes in the right kidney of group 3 was compared to that of control and group 2 and the difference was also statistically significant.Conclusions: This study showed that free oxygen radical damage and infection plays an important role in reflux nephropathy. To explain the role of nitric oxide in reflux nephropathy needs more studies.