Testis torsiyonunda karşı taraf testis hasarının inhibin B ile araştırılması
  1. Tez No: 99420
  2. Yazar: KERAMETTİN UĞUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, General Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Testis torsiyonundan sonra oluşan karşı taraf testis hasarının kan inhibin B düzeyi ve histopatolojik inceleme ile araştırılması. Materyal ve metod: Elli adet prepubertal Wistar Albino tipi erkek rat, her birinde 10 rat bulunan 5 gruba ayrıldı. Cerrahi işlem tek doz intraperitoneal Ketamin (50mg/kg) anestezisi ile yapıldı. Midskrotai vertikal insizyonla sağ testise torsiyon- detorsiyon, torsiyon-detorsiyon-orşiektomi ve sham operasyonları yapıldı. Torsiyon, sağ testisin saat yönünde 720 derece döndürülmesiyle oluşturuldu ve testis ipek sütürle skrotuma tespit edilerek torsiyonun devamlılığı sağlandı. Sham operasyonunda, testis insizyon yerinden çıkanldı, tunika albugineaya ipek sütür konuldu ve testis skrotuma yerleştirildi. Cerrahi işlem sonrası insizyon kapatıldı. Birinci gruptan inhibin B ölçümünde bazal değeri belirlemek için 3 mi kan alındı, bilateral orşiektomi yapıldı, ikinci gruba torsiyondan 4 saat sonra detorsiyon 53uygulandı. Detorsiyondan bir ay sonra 3 mi kan alınıp bilateral orşiektomi yapıldı. Üçüncü gruba torsiyondan 4 saat sonra detorsiyon yapıldı, detorsiyondan 4 saat sonra sağ orşiektomi yapılıp bir ay sonra 3 mi kan alındı ve sol orşiektomi yapıldı. Dördüncü gruba sağ orşiektomi yapıldı, bir ay sonra 3 mi kan alınıp sol orşiektomi yapıldı. Kan inhibin B düzeyi ve histopatolojik inceleme sonrasında sonuçlar, ± standart sapma olarak gösterildi ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular İnhibin B değerleri: ± standart sapma olarak, Grup 1' de 108.233±21.296 pg/ml, Grup 2' de 54.065±1 6.910 pg/ml, Grup 3' de 74.195±2.779 pg/ml, Grup 4'de 108.335±26.078 pg/ml ve Grup 5' de 107.645±4.705 pg/ml bulundu. Grup 2 ve Grup 3' deki inhibin B değerleri Grup 1, Grup 4 ve Grup 5' e göre farklı bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate contralateral testicular damage after testicular torsion by the serum inhibin B levels and histopathologic^ examination. Methods: Fifty prepubertal male rats divided into five groups each containing ten rats. Surgery was conducted under intraperitoneal one-shot ketamine (50mg/kg) anesthesia. Torsion-detorsion, torsion-detorsion-orchiectomies and sham operations were performed on the right testes through the midscrotal vertical incision. Torsion was created by rotating the right testes 720 degrees clockwise and maintained by fixing the testes to the scrotum with a silk suture. During the sham operations the testes brought through the incision and a silk suture was placed through the tunica albuginea and the testes were replaced into the scrotum. After each surgical intervention the incisions were closed. In the Group 1, 3 ml blood samples were taken to determine basal values of inhibin B in serum and bilateral orchiectomies were performed. In the group 2, after four hour torsion and detorsion, one month later, 3 ml blood samples were taken and bilateral orchiectomies were performed. In the group 3, after four hour torsion- 55detorsion, unilateral orchiectomies were performed and one month later, 3 ml blood samples were taken and contralateral orchiectomies were performed. In the group 4, unilateral orchiectomies were performed and one month later, 3 ml blood samples were taken and contralateral orchiectomies were performed. After the measurement of serum inhibin B level and histopathologic examinations, results are expressed as mean ± standard deviation and compared statistically. Results: Serum Inhibin B levels: expressed as mean ± standart deviation were, 108.233±21.296 pg/ml for Group 1, 54.065±1 6.910 pg/ml for Group 2, 74.195±2.779 pg/ml for Group 3, 108.335±26.078 pg/ml for Group 4, and 107.645±4.705 pg/ml for Group 5. Group 2 and Group 3 were different from Group 1, Group 4, and Group 5(P0.05). Conclusions: This study showed that the serum inhibin B levels decrease after unilateral testicular torsion reflecting contralateral testicular damage. Early orchiectomy to prevent contralateral testicular damage is not indicated in cases of acute testicular torsion. Light microscope is not able to demonstrate contralateral testicular histologic changes after testicular torsion.