Türkiye'de sosyal belediyecilik bağlamında yürütülen bağımlılıkla mücadele faaliyetleri: Gazianetp Büyükşehir Belediyesi Oya Bahadır Yüksel Psikiyatri Kliniği örneği
Addiction prevention activities conducted within the scope of social municipalism in Turkey: The case of Gaziantep Metropolitan Municipality Oya Bahadır Yüksel Psychiatry Clinic
  1. Tez No: 994364
  2. Yazar: ZİYA YAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAYLI ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, bağımlılık olgusunu çok yönlü bir biçimde ele alarak hem bireysel hem de toplumsal düzeydeki etkilerini irdelemekte; Türkiye'de sosyal belediyecilik bağlamında bağımlılıkla mücadele uygulamalarını ve bu çerçevede Gaziantep Büyükşehir Belediyesi örneğini incelemektedir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, bağımlılık kavramının tanımı, türleri ve ölçütleri açıklanmakta; madde, alkol, tütün, kumar ve teknoloji gibi farklı bağımlılık türleri detaylandırılmaktadır. Ayrıca bağımlılığın fiziksel, psikolojik ve sosyal yönleri derinlemesine analiz edilmekte, psikiyatri, psikoloji, sosyal hizmet ve hukuk perspektiflerinden değerlendirmeler yapılmaktadır. Bağımlılık, bir sosyal sorun olarak ele alınmakta; aile, eğitim, iş hayatı ve sosyoekonomik etkileriyle birlikte tarihsel süreç içinde nasıl geliştiği de aktarılmaktadır. İkinci bölümde, sosyal belediyecilik kavramı teorik ve tarihsel bağlamda ele alınmakta; Türkiye'deki yasal çerçeveye, sosyal hizmet görevlerine ve Avrupa'daki uygulamalara değinilmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de bağımlılık sorunu, mücadele yöntemleri ve belediyelerin bu mücadeledeki rolleri kapsamlı biçimde analiz edilmektedir. Önleyici politikalar, gençlere yönelik destek programları, rehabilitasyon hizmetleri ve toplumsal farkındalık çalışmaları vurgulanmaktadır. Üçüncü bölümde ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal belediyecilik vizyonu ve bağımlılıkla mücadele stratejileri, Oya Bahadır Yüksel Psikiyatri Kliniği örneği üzerinden detaylandırılmaktadır. Kliniğin kuruluş süreci, kapsamlı tedavi ve rehabilitasyon programları, toplumsal etkileri, finansman modeli ve siyasi iradenin rolü gibi konulara yer verilmiştir. Bu modelin hem bireyler üzerindeki hem de toplumsal düzeydeki etkileri değerlendirilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise genel değerlendirme yapılmakta; elde edilen bulgular ışığında bağımlılıkla mücadelede sosyal belediyecilik perspektifinin güçlendirilmesine yönelik öneriler sunulmaktadır. Bu tez, bağımlılıkla mücadelede yerel yönetimlerin etkili rolünü vurgulayan kapsamlı bir çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the phenomenon of addiction from both individual and societal perspectives, while also exploring the role of social municipalism in Turkey in the fight against addiction. The study focuses on the Gaziantep Metropolitan Municipality as a practical example of this approach and is structured into four main chapters. The first chapter defines addiction, explores its various types, and presents diagnostic criteria. It delves into different forms of addiction, such as substance, alcohol, tobacco, gambling, and technology addiction. The physical, psychological, and social aspects of addiction are thoroughly analyzed. Additionally, perspectives from psychiatry, psychology, social services, and law are discussed. Addiction is also addressed as a social issue, with its impacts on families, education, employment, and socioeconomic structures. The chapter provides a historical overview of addiction, from ancient civilizations to the 21st century, and discusses societal perceptions and the necessity of combating addiction. The second chapter presents the concept of social municipalism from a theoretical and historical perspective. It outlines the legal framework and social responsibilities of municipalities in Turkey, as well as comparable practices in European Union cities. The chapter also analyzes the state of addiction in Turkey, current intervention strategies, and the vital role of municipalities in prevention, treatment, and raising public awareness. Specific attention is given to youth-oriented support programs and national initiatives such as the Presidential High Council for Combating Addiction. The third chapter focuses on the case study of Gaziantep Metropolitan Municipality and the Oya Bahadır Yüksel Psychiatric Clinic. It details the municipality's vision, strategic plans, and the clinic's establishment process, treatment philosophy, and services. Quantitative data is presented regarding treatment outcomes and social impacts, alongside discussion on financial structures, bureaucratic challenges, and political support. The final chapter includes conclusions, assessments, and recommendations aimed at enhancing the role of local governments in combating addiction.