Matematik eğitiminde kullanılan web 2.0 araçlarına ilişkin çalışmaların sistematik derleme yöntemi ile incelenmesi
Systematic review of studies on the use of web 2.0 tools in mathematics education
- Tez No: 994365
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler, eğitim alanında dijitalleşmeye yönelik yenilikçi uygulamaların yaygınlaşmasına zemin hazırlamıştır. Bu uygulamalardan biri de eğitim süreçlerinde web 2.0 araçlarının kullanımıdır. Türkiye'de web 2.0 araçlarına yönelik yapılan araştırmaların sayısı her geçen yıl artmakta ve bu araçların öğretim süreçlerine olan katkıları giderek daha fazla vurgulanmaktadır. Bu bağlamda, mevcut çalışmaların sistematik biçimde incelenmesinin hem uygulayıcılara hem de gelecekte yapılacak araştırmalara yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, matematik eğitiminde web 2.0 araçlarının kullanımı ile ilgili 2015-2024 yılları arasındaki araştırmaların genel eğilimlerinin sistematik derleme yöntemi ile incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik anahtar kelimeler belirlenerek WoS, ERIC, TR Dizin veri tabanında, Dergipark'ta ve Ulusal Tez Merkezi'nde tarama yapılmıştır. Araştırmada, mevcut konu ile ilgili 112 makale, 21 yüksek lisans tezi ve 3 doktora tezi olmak üzere 136 adet çalışma incelenmiştir. İncelenen çalışmalar; yayın türü, yayın yılı, veri tabanı ve alan indeksi, örneklem grubu ve büyüklüğü, araştırma yöntemi, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri, öğrenme ve alt öğrenme alanları, konu eğilimleri, kullanılan web 2.0 araçları, bilişsel ve duyuşsal kazanımlar ile Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Matematik Öğretim Programı Beceriler Çerçevesi doğrultusunda analiz edilmiştir. Verilerin analizinde araştırmacı tarafından geliştirilen veri kayıt formu kullanılmış; elde edilen veriler Microsoft Excel ortamında frekans ve yüzde değerleriyle içerik analizi yöntemiyle sunulmuştur. Araştırma bulguları, Türkiye'de matematik eğitiminde web 2.0 araçlarına yönelik çalışmaların en yoğun olarak 2024 yılında gerçekleştirildiğini ve araştırmalarda ağırlıklı olarak nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasının tercih edildiğini göstermektedir. Çalışmaların çoğunlukla lisans düzeyindeki öğrencilerle yürütüldüğü ve örneklem büyüklüğü olarak 31–50 aralığının öne çıktığı belirlenmiştir. Veri toplama araçları arasında görüşmenin; veri analizinde ise nicel analiz yöntemlerinin daha sık kullanıldığı tespit edilmiştir. Öğrenme alanları açısından“Sayılar ve İşlemler”alanının ön plana çıktığı görülmüştür. Konu eğilimleri incelendiğinde, çalışmaların büyük bölümünün web 2.0 araçlarının çeşitli değişkenler üzerindeki etkilerini ve bu araçlarla öğrenme etkinliği gerçekleştirme ya da dijital materyal tasarlamaya yönelik uygulamaları ele aldığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarında bilişsel kazanımlardan akademik başarıya, duyuşsal kazanımlardan ise tutuma yönelik etkilerin öne çıktığı görülmüştür. Ayrıca Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Matematik Öğretim Programı Beceriler Çerçevesi doğrultusunda fiziksel beceriler, benlik eğilimleri, matematiksel araç ve teknolojiyle çalışma becerilerine ilişkin sonuçların ağırlık kazandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in technology have paved the way for the widespread adoption of innovative digital practices in education. One of these practices is the use of Web 2.0 tools in instructional processes. In Türkiye, the number of studies focusing on Web 2.0 tools has increased steadily, and their contributions to teaching and learning processes have been increasingly emphasized. In this context, systematically reviewing existing studies is considered important for guiding both practitioners and future research. The aim of this study is to examine the general trends of research conducted between 2015 and 2024 on the use of Web 2.0 tools in mathematics education through a systematic review method. For this purpose, searches were conducted using relevant keywords in the WoS, ERIC, and TR Dizin databases, as well as on DergiPark and the National Thesis Center. A total of 136 studies were reviewed, including 112 articles, 21 master's theses, and 3 doctoral dissertations. The analyzed studies were examined according to publication type, publication year, database and index, sample group and size, research method, data collection tools, data analysis methods, learning and sub-learning domains, research topic trends, Web 2.0 tools used, cognitive and affective outcomes, and the Skills Framework of the Türkiye Century Education Model Mathematics Curriculum. A data recording form developed by the researcher was used for data analysis, and the findings were presented through content analysis using frequencies and percentages in Microsoft Excel. The results indicate that studies on the use of Web 2.0 tools in mathematics education in Türkiye were most frequently conducted in 2024 and predominantly employed qualitative research methods, particularly case studies. The majority of the studies were conducted with undergraduate students, and sample sizes of 31–50 participants were most commonly preferred. Interviews were the most frequently used data collection tool, while quantitative analysis methods were more commonly employed in data analysis. In terms of learning domains, it was observed that the 'Numbers and Operations' domain stands out. Regarding research trends, most studies addressed the effects of web 2.0 tools on various variables and the implementation of learning activities or digital material design using these tools. The findings also revealed that academic achievement was the most frequently examined cognitive outcome, while attitude was the most prominent affective outcome. Furthermore, within the framework of the Türkiye Century Education Model Mathematics Curriculum, findings related to self-related dispositions, physical skills, and skills in working with mathematical tools and technology were found to be emphasized.