İnfeksiyöz üveit tanısıyla takip ve tedavi edilen olguların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cases followed up and treated with a diagnosis of infectious uveitis
- Tez No: 994520
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER, DR. KIYMET KASAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İnfeksiyöz üveitler, özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli görme kaybı nedenleri arasında yer almakta olup, etiyolojik ajana bağlı olarak klinik seyir ve tedavi yanıtı değişkenlik gösterebilmektedir. Bu çalışmada, kliniğimizde infeksiyöz üveit tanısı ile takip edilen hastaların demografik ve klinik özellikleri, uygulanan tedavi yaklaşımları ve görsel prognozlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2023 – Aralık 2025 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde infeksiyöz üveit tanısıyla takip ve tedavi edilen hastaların verileri hastane kayıt sistemi üzerinden retrospektif olarak incelendi. Demografik veriler, klinik bulgular, etiyolojik dağılım, uygulanan tedaviler ve görsel sonuçlar analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya 91 hasta (110 göz) dahil edildi. Yaş ortalaması 47,4 ± 16,8 yıl olup hastaların %53,8'i erkekti. Yetmiş üç hastada unilateral, 18 hastada bilateral tutulum mevcuttu. En sık etken viral ajanlar olarak saptandı. Herpes virüsler %31,9 oranıyla ilk sırada yer alırken, bunu Sitomegalovirüs (CMV) (%22) ve toksoplazma (%15,4) izledi. Başlangıçta ortalama en iyi düzeltilmiş görme keskinliği 0,47 ± 0,35 iken, son kontrolde 0,66 ± 0,34'e yükseldi. Tedavi rejimleri antimikrobiyal ajanlar, kortikosteroidler ve immünmodülatör ilaçları içermekteydi. Antimikrobiyal tedavi ile birlikte steroid verilen hastalarda görsel sonuçlar daha iyi bulundu. 88 hastada tedaviye yanıt alınırken, 3 hastada yanıt gözlenmedi. Sonuç: İnfeksiyöz üveitlerde erken ve doğru etiyolojik tanı ile uygun antimikrobiyal tedavinin zamanında başlanması, görsel prognoz açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmamızda viral etkenlerin baskın olduğu görülmüş olup, erken tanı ve hedefe yönelik tedavi kalıcı görme kaybının önlenmesinde belirleyici rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Infectious uveitis is a major cause of visual impairment, particularly in developing countries, and its clinical course varies according to the underlying etiological agent. This study aimed to retrospectively evaluate the demographic and clinical characteristics, treatment approaches, and visual outcomes of patients diagnosed with infectious uveitis in our clinic. Methods: Medical records of patients diagnosed with infectious uveitis and followed at the Ophthalmology Department of Haseki Training and Research Hospital between January 2023 and December 2025 were retrospectively reviewed. Demographic data, clinical findings, etiological distribution, treatment regimens, and visual outcomes were analyzed. Results: A total of 91 patients (110 eyes) were included. The mean age was 47.4 ± 16.8 years, and 53.8% were male. Unilateral involvement was present in 73 patients, while 18 had bilateral disease. Viral agents were the most frequently identified causes. Herpes viruses accounted for 31.9% of cases, followed by cytomegalovirus (22%) and toxoplasma (15.4%). The mean best-corrected visual acuity improved from 0.47 ± 0.35 at baseline to 0.66 ± 0.34 at the final visit. Treatment included antimicrobial agents, corticosteroids, and immunomodulatory therapy. Visual outcomes were better in patients receiving combined antimicrobial and corticosteroid therapy. Treatment response was achieved in 88 patients, whereas 3 showed no improvement. Conclusion: Timely etiological diagnosis and early initiation of appropriate antimicrobial therapy, combined with adjunctive anti-inflammatory treatment, are critical for favorable visual outcomes in infectious uveitis. Viral agents were the predominant cause in our cohort, consistent with recent epidemiological trends. Early comprehensive evaluation and targeted therapy are essential to reduce the risk of permanent visual loss.