Suriye-Ürdün sınır üçgeni ve 1990-2022 yılları arasında bu ülkeler üzerindeki jeopolitik etkileri (Analitik coğrafi inceleme)
Syria-Jordan border triangle and its geopolitical effects on these countries between 1990-2022 (Analytical geographical analysis)
  1. Tez No: 994779
  2. Yazar: AHMED AZEEZ KHALAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma، 1990-2022 yılları arasında Irak-Suriye-Ürdün sınır üçgeninin üç ülke üzerindeki etkilerine ilişkin kapsamlı bir çalışmadır. Bu çalışma bölgenin jeopolitik önemini ve bölgesel ilişkiler üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ortak güvenlik sorunlarına ve ve bu mevcut sorunların bölgenin istikrarı üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır. Ayrıca، Irak، Suriye ve Ürdün arasındaki işbirliğine doğrudan etkileri olan siyasi çatışmaları, ekonomik ve çevresel konuları ve bunların sürdürülebilir bölgesel kalkınmaya olan etkilerini incelemektedir. Araştırmanın önemi ise Irak-Suriye-Ürdün sınır üçgeninin jeopolitik, politik, ekonomik ve stratejik yönlerini ele almaktır. Çünkü tezimize konu olan bölge, büyük bir güvenlik ve jeostratejik etkiye sahip، doğal kaynaklar açısından zengin ve büyük ülkelerin ilgisini çeken bir bölgedir. Çalışmamızda teze konu olan bölgenin bölgesel ve uluslararası dengelerdeki rolü de işlenmiştir. Araştırma، üç ülke arasındaki siyasi ve güvenlik dinamiklerinin şekillenmesinde sınır üçgeni konumunun rolünü vurgularken, bölgenin istikrarını etkileyen zorlukları anlamaya yönelik bir vizyon sunuyor. Ayrıca bölgesel güvenliği ve kalkınmayı artıracak şekilde ortak zorlukların üstesinden gelinmesine yönelik işbirlikçi çözümler önermeye odaklanmaktadır. Araştırma، sınır üçgeni alanının tarihi ve jeostratejik önemi, güvenlik ve jeopolitik etkileri ve güvenlik iş birliği, siyasi-ekonomik-çevresel zorluklar ve bölgesel iş birliği beklentilerini ele alan dört bölümden oluşuyor. Araştırmacı yaptığı çalışmada pek çok sonuca ulaşmış olup, bunların en önemlileri şunlardır: Sınır üçgeni bölgesi,coğrafi ve politik önemi nedeniyle Irak, Suriye ve Ürdün arasındaki çatışma ve iş birliğinin stratejik bir noktasıdır. Bölgesel ve uluslararası müdahaleler, bu üç ülke arasındaki etkili güvenlik işbirliğinin sağlanması yönündeki ortak çabaları engellemektedir. Çevresel ve ekonomik zorlukların koşullarını iyileştirmek ve bölgesel istikrarı sağlamak için ortak kalkınma stratejileri belirlemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The research deals with a comprehensive study on the effects of the IraqiSyrian-Jordanian border triangle on the three countries، during the period from 1990 to 2022. It aims to analyze the geopolitical importance of the region and its impact on regional relations، with a focus on common security challenges and their effects on the stability of the region. It also reviews political conflicts and their direct impact on cooperation between Iraq، Syria and Jordan، and is concerned with studying economic and environmental issues and their impact on achieving sustainable regional development. The importance of the research addresses the geopolitical، political، economic and strategic aspects of the Iraqi-Syrian-Jordanian border triangle، as it is an area with a major security and geostrategic impact، rich in natural resources، and of interest to major countries for its role in regional and international balances. The research highlights the role of the border triangle location in shaping the political and security dynamics between the three countries، while providing a vision to understand the challenges that affect the stability of the region. It also focuses on proposing cooperative solutions to overcome common challenges، in a way that enhances regional security and development. The research included four chapters that discussed the history of the border triangle area and its geostrategic importance، security and geopolitical impacts and security cooperation، political and economic challenges، environmental challenges and prospects for regional cooperation. The researcher reached many results، the most prominent of which are: The border triangle area is a strategic point for conflicts and cooperation between Iraq، Syria and Jordan، due to its geographical and political importance. Regional and international interventions hinder joint efforts to achieve effective security cooperation between the three countries. Environmental and economic challenges require joint development strategies to improve conditions and ensure regional stability.