Biopower basis of social engineering in the industrial landscapes: Sümerbank industrial campuses in turkey
Endüstriyel peyzajlarda bioiktidar temelinde sosyal mühendislik: Türkiye'deki Sümerbank sanayi yerleşkeleri
  1. Tez No: 994965
  2. Yazar: HASAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Hifsiye Pulhan
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin Erken Cumhuriyet Dönemi'nde (1923-1945), yeni kurulan devlet, toplum mühendisliği ve milli kalkınma için spor ve rekreasyon faaliyetlerine büyük önem vermiştir. Böylece modern Türkiye devleti, mevzuat yoluyla toplumla bütünleşerek şekilde yetiştirme-aydınlama mekânları biçimindeki spor ve rekreasyon alanlarını sağlamıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, Cumhuriyet Rejimi'nin modernizasyon ve toplum mühendisliği projeleri kapsamında toplumsal dönüşümün gerçekleştiği Sümerbank sanayi kampüslerinin mimari ve planlama özelliklerini araştırmaktır. Biyopolitika kavramı kullanılarak mekânsal ve toplumsal bir analiz yapılmaya çalışılırken, hem dönemin siyaseti hem de alternatif bir toplumsal düzenin yaratılmasının nedenleri araştırılmaktadır. Buna göre, yeni modernist ve laik devlet, her yaştan Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirmeye ve sporun kitlelere yayılmasını teşvik etmeye yönelik tedbirler alarak beden eğitimi ve spor politikaları geliştirmiştir. Farklı il ve ilçelerde bir devlet müteşebbisi olan Sümerbank sanayi kampüsleri, devlet politikasının benimsenmesinde çok etkili oldu. Rekreasyon ve çalışanların fiziksel eğitimi için olağanüstü yetiştirme-aydınlama tesislerine sahip olduklarından, endüstriyel kampüslerde spor ve yeni kültürün yayılması sağlanıyordu. Bu nedenle, bu çalışma erken cumhuriyet Türkiye'sinin modernleşme sürecinde spor ve rekreasyonların rolü üzerine bir araştırmadır. Bu nedenle, bu çalışma, bir ulus inşa etme misyonu olan erken Cumhuriyet Türkiye'sinin modernleşme sürecinde spor ve rekreasyon rolüne dair bir araştırmadır. Kampüs alanlarının genel tasarımı ve kullanımında spor ve rekreasyon etkinliklerinin Türkiye bağlamındaki modernist değişimlerin dikkate değer işaretleri olarak etkisini araştırıyor. İncelenen literatür ve bulguların analizi yoluyla çalışma, endüstriyel kampüslerde spor ve rekreasyon gibi yetiştirme-aydınlama mekanların sağlanmasının toplumu geleneksel, kırsal ve tarımsal yapıdan modern, laik, kentsel ve endüstriyel bir toplum haline getirmek için olduğunu ortaya koymaktadır. 1980'li yıllar boyunca Türk kentlerinde modern çalışma ve yaşam ortamlarının gelişmesinde etkili bir rol model olmaya devam eden Sümerbank sanayi kampüsleri, sporun toplumsal etkilerinin yoğun olarak izlenebildiği özel mekansal sistemlerdir.
Özet (Çeviri)
In the Early Republican Period of Turkey (1923-1945), the newly established state gave great significance to sports and recreational activities for social engineering and national progress. Thus, the modern state of Turkey ensured sports and recreational spaces in the form of edification spaces by integration into society though legislation. Under this scope, the present research aims to explore the architecture and planning characteristics of Sümerbank industrial campuses wherein social transformation occurred as a part of the modernization and social engineering projects of the Republican Regime. While attempting to construct a spatial and social analysis using the concept of biopolitics, both the politics of the time and the causes for the creation of an alternate social ordering are explored. Accordingly, the new modernist and secular state developed physical training and sports policies in taking measures to develop the physical and mental health of Turkish citizens of all ages and to encourage the spread of sports among the masses. Sümerbank industrial campuses, which were state-owned properties in various towns, strongly exhibited the enactment of state policy and the spread of sports and new culture in industrial campuses since they had outstanding edification facilities for recreation and the physical training of employees. As such, this study is an inquiry into the role of sports and recreation in the modernization process of early republican Turkey – a promising mission of nation-building. It sheds light on the modern campus and city life to explore the efficacy of sports and recreation in the overall design and use of campus spaces as remarkable signs of modernist alterations in the Turkish context. Through the reviewed literature and findings analysis, the study reveals that the provision of edification facilities such as sports and recreation spaces in industrial campuses was for transforming the society from traditional, rural, and agrarian into modern, secular, urban, and industrial. And, the Sümerbank industrial campuses which remained as an influential role model for the development of modern working and living environments in Turkish towns through the 1980s are the particular spatial systems in which the social effects of sports could be intensely traced.