Enhancing fault-ride-through performance of a virtual-synchronous-machine-based grid-forming inverter
Sanal senkron makine tabanlı şebeke oluşturan inverterin arıza durumunda çalışma performansının iyileştirilmesi
  1. Tez No: 995032
  2. Yazar: MOHAMMAD DEROGARIAN MIANDOAB
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. OZAN KEYSAN, ASSISTANT PROFESSOR DR. ERHAN DEMİROK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
Özet
Güç sistemlerinde inverter tabanlı kaynakların kullanımının artması, güç sektöründeki karbon emisyonlarının azaltılmasına katkı sağlayabilir; ancak bu birimler düşük ataletleri ve frekans bozucularına karşı hassasiyetleri nedeniyle şebeke kararlılığı açısından yeni zorluklar da ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunları ele almak amacıyla şebeke-oluşturan (grid-forming, GFM) inverterler önerilmiştir; ancak arıza koşullarındaki davranışları hâlen temel bir sınırlama olarak kalmaktadır. Bu tez, zayıf şebeke koşullarında çalışan synchronverter tabanlı bir GFM inverterin modellenmesini, kontrolünü ve arıza tepkisini incelemektedir. Denetleyici tasarımını daha doğru bir şekilde desteklemek amacıyla, şebeke empedansını da içeren bir bitki modeli geliştirilmiştir. Sanal atalet ve sönümleme sağlamak için synchronverter yapısı ile birlikte doğal abc referans çerçevesinde oransal--rezonanslı (PR) bir denetleyici kullanılmıştır. Hem benzetim çalışmaları hem de gerçek zamanlı LabVIEW uygulaması, inverterin beklenen ataletsel davranışı başarıyla sağlayabildiğini doğrulamıştır. Daha sonra inverterin simetrik gerilim sarkmalarına verdiği tepki analiz edilmiştir. Yük açısını güvenli bir aralıkta tutmak için gerilime bağlı bir aktif güç değiştiricisi tanıtılmış ve sinüzoidal akım referans sınırlayıcı (SCRL) ile birleşik doğrusal olmayan geçici sanal direnç (UNLTVR) yöntemlerini birleştiren hibrit bir akım sınırlama şeması doğal abc çerçevesinde uygulanmıştır. Son olarak, arızalar sırasında iç gerilim referansının aşırı büyümesini önlemek amacıyla bir yardımcı denetleyici önerilmiştir. Benzetim ve deneysel sonuçlar, bu denetleyicinin gerilim referansını kararlı hâle getirdiğini ve GFM inverterin arıza ve arıza sonrası davranışını iyileştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of inverter-based resources, carbon emissions in the power sector can be reduced, but these units also introduce new challenges for grid stability due to their low inertia and sensitivity to frequency disturbances. Grid-forming (GFM) inverters have been proposed to address these issues, yet their behaviour during faults remains a key limitation. This thesis studies the modelling, control, and fault response of a synchronverter-based GFM inverter for low-voltage weak grid. A plant model that includes the grid impedance was developed to support more accurate controller design, and the synchronverter structure together with an abc frame proportional resonant (PR) controller was used to provide virtual inertia and damping. Both simulations and a real-time LabVIEW implementation confirmed that the inverter can deliver the expected inertial behaviour. The inverter's response to symmetrical voltage sags was then analysed. A voltage-dependent active-power modifier was introduced to keep the load angle within a safe range, and a hybrid current-limiting scheme combining the sinusoidal current reference limiter (SCRL) and the unified nonlinear transient virtual resistance (UNLTVR) was implemented in the natural abc frame. Finally, an auxiliary controller was proposed to prevent excessive growth of the internal voltage reference during faults. Simulation and experimental results showed that this controller stabilises the voltage reference and improves the overall fault and post-fault behaviour of the GFM inverter.