ENHANCING THE FAULT RIDE THROUGH CAPABILITIES OF DFIG BASED WIND TURBINE SYSTEMS
DFIG TABANLI RÜZGAR TÜRBİNİ SİSTEMLERİNİN ARIZA DEVAM ETME KABİLİYETLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
- Tez No: 1012014
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYODULLA YUSUPOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu Çalışma, özellikle şebeke bozunumlarına karşı hassas olan Çift Beslemeli Asenkron Jeneratör (DFIG) tabanlı rüzgar türbinlerinin Arıza Süresince Çalışmaya Devam Etme (FRT) kabiliyetinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Şebeke bozunumları sırasında rotor aşırı akımı ve DC-bağlantı aşırı gerilimi gibi sorunları azaltmak amacıyla Crowbar koruması ve Süperiletken Arıza Akım Sınırlayıcı (SFCL) kullanılarak hibrit bir çözüm yaklaşımı önerilmektedir. Simülasyon sonuçları, bu teknolojilerin entegrasyonunun sistem kararlılığını önemli ölçüde artırdığını, akım tepe değerlerini azalttığını, DC-bağlantı aşırı gerilim dalgalanmalarını sınırladığını ve MATLAB/Simulink kullanılarak yapılan simülasyonlara göre tork salınımlarını en aza indirdiğini doğrulamaktadır. Önerilen yöntem, Düşük Gerilimde Çalışmaya Devam Etme (LVRT) gereksinimlerine uyumu sağlamakta ve dayanıklı yenilenebilir enerji sistemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study focuses on enhancing the Fault Ride-Through (FRT) capability of Doubly-Fed Induction Generator (DFIG)-based wind turbines, which are particularly vulnerable to grid disturbances. It proposes a hybrid solution approach by using Crowbar protection and a Superconducting Fault Current Limiter (SFCL) to reduce issues like rotor overcurrent and DC-link overvoltage during grid disturbances. The results of the simulation confirm that the integration of these technologies significantly improves system stability, reduces current peaks, limiting DC-link overvoltage fluctuations, and minimizes torque oscillations according to the simulation using MATLAB/Simulink. The proposed method ensures compliance with Low Voltage Ride-Through (LVRT) requirements and advances the development of resilient renewable energy systems.