Cengiz Aytmatov'un eserlerinde“Küçük İnsan”tipi
“Little Man”type in the works of Chingiz Aitmatov
  1. Tez No: 995125
  2. Yazar: EZGİ KARSLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM KİLLİ YILMAZ, PROF. DR. GÜLZURA CUMAKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
“Küçük insan”tipi 19. yüzyıl klasik Rus edebiyatında ortaya çıkarak dünya edebiyatlarına mâl olmuştur. Hayatın her alanında görülen“küçük insan”tipinin küçülmesine etki eden belirgin faktörler vardır. Bu faktörlere kişinin ruhsal boyutu, çevresi, iş koşulları gibi etkenler sıralanabilir. Farklı edebiyat çevrelerinde evrimleşmiş boyutuyla karşılaşılan bu tipin en belirgin özelliği bulunduğu koşulların kurbanı olması ve bu koşullardan kurtulabilecek cesareti kendinde bulamamasıdır. Kırgız edebiyatının büyük temsilcisi Cengiz Aytmatov'un eserlerinde de“küçük insan”tipini yansıtan karakterler bulunmaktadır. Bu suretle evrensel özellikleri bulunan“küçük insan”tipinin evrimleşmiş yönüne tanık olunmaktadır. Cengiz Aytmatov'un dünyasına farklı bir bakış kazandıran bu çalışma,“küçük insan”dünyasını anlamaya yardımcı olacaktır. Aytmatov'un belirli eserleri çerçevesinde bu tipin belirleyici özellikleri sosyolojik ve psikolojik açısından incelenmiştir. Bireysel açıdan çıkarılan bu özellikler, sosyolojik ve psikojik yönleri ile kaleme alınmıştır. Bu çalışmada“küçük insan”tipi irdelenmekte; sosyolojik ve psikolojik boyutu açıklanmakta olup Cengiz Aytmatov'un“küçük insan”ları ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The“little man”type, which emerged in 19th-century classical Russian literature, has become a common figure in world literature. There are several distinct factors that contribute to the diminishing of the“little man”type, including psychological aspects of the individual, their environment, and working conditions. This character, seen in various literary traditions in its evolved forms, is most notably defined by being a victim of their circumstances and lacking the courage to escape from them. Characters reflecting the“little man”type also appear in the works of Chingiz Aitmatov, one of the leading figures of Kyrgyz literature. Thus, one witnesses an evolved form of this universal character in Aitmatov's world. This study, which provides a new perspective on Aitmatov's literary world, aims to help readers understand the universe of the“little man.”The defining characteristics of this type are analyzed from both sociological and psychological perspectives, based on selected works of Aitmatov. These features are examined on an individual level, highlighting their sociological and psychological dimensions. In this study, the“little man”type is explored in depth, its sociological and psychological aspects are explained, and Chingiz Aitmatov's representations of“little people”are discussed.