Functional characterization of different HIF-1α mutant forms under normal and diabetic glucose conditions
Normal ve diyabetik glukoz koşulları altında farklı HIF-1α mutant formlarının işlevsel karakterizasyonu
  1. Tez No: 995249
  2. Yazar: ECE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VIOLA VOGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eıdgenossısche Technısche Hochschule Zurıch (eth)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yetersiz anjiyogenez, diabetes mellitus hastalarında yara iyileşme bozulmasının başlıca nedenlerinden biri olup kronik ülserlere yol açmaktadır ve yaşam kalitesinde önemli bir düşüşe neden olmaktadır. Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) gibi proanjiyogenik faktörlerin sınırlı salgılanması, iyileşme sürecinde neovaskülogenezin bozulmasını etkileyen ana özellikler arasındadır. Bununla ilgili olarak, HIF-1α gen terapisi, anjiyogenezdeki yüksek glukoz ortamı ve yara iyileşmesi üzerindeki etkilerini dengeleyerek çekici bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada, düşük ve yüksek glikoz koşulları altında laboratuvar ortamında COS-7 hücrelerinden ve NHDF hücrelerinden VEGF (Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü) sekresyonunu tetiklemek için HIF-1α'nın oksijen- duyarsız türevlerinin verilme potansiyelini araştırmayı amaçladık. COS-7 hücrelerini ve NHDF hücrelerini farklı glikoz koşullarına adapte etmek için bir kültür sistemi kurduk ve bu hücrelerin FuGENE® ve PLL-g-PEG nanokondensatlarıyla DNA yapılarıyla transfekte edilebilirliğini analiz ettik. Düşük ve yüksek glikoz koşulları altında HIF-1α mutant formlarının transfeksiyonuna yanıt olarak hücrelerin HIF-1α ekspresyonunu ve VEGF sekresyonunu inceledik. Ayrıca, VEGF sekresyonunu sağlamak amacıyla yine HIF-1α aşırı ekspresyon ve verimi arasındaki ilişkiyi analiz etmek için COS- 7 hücrelerinin ve NHDF hücrelerinin farklı glikoz koşulları altında HIF-1α kimyasal stabilizatörleri ile davranışının etkisini araştırdık. Ayrıca, NHDF hücrelerinin düşük ve yüksek glikoz koşullarında hücresiz alan kapamasını gözlemleyerek in vitro ortamında bir yara iyileştirme deneyi oluşturduk ve HIF-1α türevleri ile yapılan transfeksiyonun yara kapanması üzerindeki etkisini inceledik. Böylece, diyabetik ülserlerde bozulmuş yara iyileşmesine karşı anjiyogenezi tetiklemek için gen terapisi bağlamında HIF-1α mutant formlarının işlevselliği çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Deficient angiogenesis is one major reason behind impaired wound healing in diabetes mellitus patients leading to chronic ulcers and causing a significant drop in quality of life. Limited secretion of proangiogenic factors such as vascular endothelial growth factor (VEGF) is among the main features affecting the impairment of neovasculogenesis in the healing process. Relevantly, HIF‐1α gene therapy has become an appealing research topic as a means of compensating the effects of high glucose environment on angiogenesis and wound healing. In this study, we aimed to investigate the potential of delivering oxygen‐insensitive derivatives of HIF‐1α to trigger secretion of VEGF from COS‐7 cells and NHDFs in vitro under low and high glucose conditions. We established a culturing system to adapt COS‐7 cells and NHDFs to different glucose conditions and analyzed their transfectability with FuGENE® and PLL‐g‐PEG nanocondensates to deliver DNA constructs. We examined the HIF‐1α expression and VEGF secretion of cells in response to delivery of HIF‐1α mutant forms under low and high glucose conditions. We further investigated the effect of treating COS‐7 cells and NHDFs with chemical stabilizers of HIF‐1α under different glucose conditions to again analyze the relation between HIF‐1α over‐ expression and activity to yield VEGF secretion. We also established an in vitro wound healing assay to trace the cell‐free area closure of NHDFs under low and high glucose conditions and examined the effect of transfection with HIF‐1α derivatives on wound closure. Thus, the functionality of HIF‐1α mutant forms was studied in the context of gene therapy to trigger angiogenesis against impaired wound healing in diabetic ulcers.