Visible light communication in electric vehicle charging for secure and easy communication
Güvenli ve kolay iletişim için elektrikli araba şarjında görünür ışık haberleşmesi
- Tez No: 995402
- Danışmanlar: DR. ÇAĞATAY EDEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde elektrikli araç şarj altyapısında yaygın olarak kullanılan Kombine Şarj Sistemi, araç ve şarj istasyonu arasındaki veri transferini enerji hattı üzerinden gerçekleştirmektedir. Ancak, enerji hattı üzerinden sağlanan iletişim yöntemi hatların karışması sebebiyle güvenlik risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada, söz konusu güvenlik ve uygulama zorluklarına çözüm sunabilecek alternatif bir veri transfer protokolü önerilmektedir. Önerilen yöntem, girişimi, hat karışmasını minimize eden ve güvenliği artıran bir iletişim yaklaşımı olarak bilinen Görünür Işık Haberleşmesi tekniğini temel almaktadır. Bu bağlamda, çalışmamız literatürdeki benzer araştırmalardan farklı olarak, CCS sistemlerinde geleneksel enerji hattı iletişimi yerine VLC tabanlı veri transferi kullanımının teknik gereksinimlerini incelemekte, olası uygulama senaryosunu değerlendirmekte ve gelecekteki araştırmalara yön vermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the Combined Charging System (CCS) extensively utilized in electric vehicle charging infrastructure transmits data between the car and the charging station via the power line. However, the communication mechanism facilitated by power lines introduces risks to security due to cross-talk among the lines. This study proposes an alternate data transfer protocol that addresses the identified security and application problems. The proposed approach utilizes a communication method called Visible Light Communication (VLC), which mitigates interference, reduces line crosstalk, and improves security. This study, in contrast to previous studies in the literature, investigates the technological requirements for implementing VLC-based data transfer as opposed to conventional power line communication in CCS systems, analyzes potential application scenario, and aims for guidance on future research work.