Non-orthogonal multiple access in visible light communication systems
Görünür ışık haberleşme sistemlerinde dikgen olmayan çoklu erişim
  1. Tez No: 634637
  2. Yazar: SERKAN VELA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Görünür ışık haberleşmesi giderek kalabalıklaşan radyo frekansı haberleşmesine bir alternatif veya tamamlayıcı teknoloji olarak ilgi çekmektedir. Veri hacmini ve kalitesini daha da artırmak için VLC sistemlere dikgen olmayan çoklu erişim uygulanmış, aydınlatma, haberleşme ilişkisini, kanal kodlamanın ve kullanıcı donanımı sayısının değiştirilmesinin etkilerini incelemek amacıyla ilgili optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada NOMA VLC sistemleri modellenmiş, adalet, maksimum kanal kapasitesi ve veri hacmi optimizasyon problemi olarak alınmış ve bu problemler meta-sezgisel arama algoritmalarından biri olan ABC algoritması kullanılarak incelenmiştir. Aydınlatma kısıtının etkisi incelenerek ortaya koyulmuştur. Kullanıcıların kanalları oranına göre ampirik bir güç tahsisi ifadesinin nasıl oluşturulabileceği gösterilmiştir. Polar kanal kodlama için alıcı verici yapıları oluşturularak sağladığı kazanım gösterilmiş ve veri hacmi optimizasyonu yapmanın sağladığı kazanım ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Visible light communication attracts attention as an alternative or complementary technology to radio frequency communication which is getting more and more crowded. To further increase the data volume and quality, NOMA was applied to VLC systems, and related optimization studies were carried out to examine the lighting-communication relationship, the effects of channel coding, and changing the number of the user equipment. In this study, NOMA VLC systems were modeled, fairness, maximum channel capacity, and data volume taken as optimization problems, and these problems were examined by using the ABC algorithm, one of the meta-heuristic search algorithms. The effect of lighting constraints has been revealed by examining. It has been shown how to construct an empirical power allocation statement based on the ratio of channels of users. By creating transceiver structures for polar channel coded NOMA VLC systems, the gain it has achieved is shown and the gain achieved by optimizing the throughput has been revealed.