İdari kolluk faaliyeti olarak kent estetiği
Urban aesthetic as a administrative police
  1. Tez No: 995533
  2. Yazar: BUŞRA DEMİR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKŞAH ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kentleşme sürecinin hız kazandığı çağdaş şehirlerde, kent estetiği ile kamu düzeni arasındaki ilişki, idarenin müdahale yetkisi ve temel hakların korunması bakımından giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Estetik düzen artık yalnızca mimariye ve görsel tercihlere ilişkin bir alan değil; bireylerin yaşam kalitesi, çevre sağlığı ve toplumsal huzur üzerinde doğrudan etkili bir kamu düzeni unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle çalışmada kent estetiği hem şehircilik yazınındaki tartışmalar hem de idare hukukunun kavramsal çerçevesi birlikte dikkate alınarak incelenmektedir. Kamu düzeninin modern unsuru olarak kent estetiği, son yıllarda daha görünür hale gelmiş olsa da bu alandaki çalışmalar sınırlı sayıdadır. Mevcut metinlerde estetik düzenlemelere ilişkin değerlendirmeler çoğu zaman belirli başlıklarla sınırlı kalmakta ve konunun bütüncül biçimde ele alınmasına yeterince imkân vermemektedir. Özellikle estetik kamu düzenin kapsamı, uygulanma biçimi ve hukuki çerçevesine ilişkin yaklaşımların dağınık ve sınırlı olması, kent estetiğinin kamu düzeniyle ilişkisini sistematik biçimde inceleyen çalışmalara olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu nedenle kent estetiği alanının hukuki boyutunun daha açık, daha kapsamlı ve bütüncül şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, estetik kamu düzeninin idari kolluk faaliyeti niteliği ve bu kapsamda kent estetiği düzenlemelerinin hukuki çerçevesi ele alınmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde kent ve kentleşme kavramları, kent estetiğinin dayandığı zemini gösterecek şekilde ele alınmıştır. Kent estetiğinin hukuki açıdan sağlıklı biçimde değerlendirilebilmesi için, önce kentleşmenin ortaya çıkardığı mekânsal ve toplumsal dönüşümlerin incelenmesi gerekli görülmüştür. Bu arka plan, kamu düzeninin klasik ve modern unsurlarının, estetik boyutun ve buna ilişkin idari müdahalelerin değerlendirilmesine geçiş sağlamaktadır. Çalışmanın devamında kamu düzeni kavramı ele alınarak; klasik unsurların yanı sıra, günümüzde bunlara eklenen modern unsurlardan estetik kamu düzeni boyutu değerlendirilmiştir. Bu çerçevede estetik kamu düzeninin kapsamı, sınırları ve klasik kamu düzeni unsurlarıyla kesişen yönleri açıklanmıştır. Estetik düzenlemelerin hukuki niteliğinin belirlenebilmesi amacıyla kolluk faaliyetine ilişkin temel ayrımlar ile bu alanda geçerli olan sınırlama ilkelerine yer verilmiştir. İdarenin estetik kamu düzeni kapsamında gerçekleştirdiği müdahaleler, temel hak ve özgürlüklere doğrudan temas etmektedir. Bu nedenle çalışmada, bireylerin hak alanına dokunan bu müdahalelerin dikkatle değerlendirilmesi ve kamu düzeni ile temel haklar arasındaki hassas ilişkinin gözetilmesi gerektiği vurgulanmıştır. İdarenin geniş görünen takdir yetkisinin, temel hakların korunması amacıyla hukuki sınırlar içinde kullanılması zorunluluğuna işaret edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, kent estetiğinin idarenin kamu düzenini sağlama yükümlülüğü ile bireylerin temel hak ve özgürlükleri arasında kurulan hassas dengeyi gerektiren bir alan olduğunu ortaya koymakta; estetik müdahalelerin yalnızca görsel tercihlere değil, hukuki güvencelere ve toplumsal ihtiyaçlara dayanan nesnel bir çerçeve içinde değerlendirilmesi gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary cities where the process of urbanization has accelerated, the relationship between urban aesthetics and public order has gained increasing significance, particularly in terms of the administration's authority to intervene and the protection of fundamental rights. Aesthetic order is no longer limited to matters of architectural or visual preference; it has emerged as a component of public order that directly affects individuals' quality of life, environmental health, and social well-being. Accordingly, this study examines urban aesthetics by taking into account both the debates in urban studies literature and the conceptual framework of administrative law. Although urban aesthetics has recently become more visible as a modern component of public order, academic studies in this field remain limited. Existing texts tend to address aesthetic regulations within narrow thematic boundaries, preventing the subject from being explored in a systematic and holistic manner. In particular, the fragmented and insufficient approaches regarding the scope, implementation, and legal basis of aesthetic public order demonstrate the need for more comprehensive evaluations of the legal dimension of urban aesthetics. Therefore, this study emphasizes the importance of examining urban aesthetics through a clearer and more coherent legal lens. This study analyzes the nature of aesthetic public order as an administrative police activity and, within this context, the legal framework governing urban aesthetic regulations. The first chapter considers the concepts of the city and urbanization, highlighting the structural and social transformations that ground the emergence of urban aesthetics. This background provides the basis for the subsequent evaluation of the classical and modern elements of public order, the aesthetic dimension, and administrative interventions carried out for aesthetic purposes. In the following section, the concept of public order is examined, and alongside its classical components, the dimension of aesthetic public order as one of the modern elements added in contemporary law is analyzed. Within this framework, the scope, boundaries, and intersections with classical elements of public order are explained. In order to determine the legal nature of aesthetic regulations, the fundamental distinctions relating to policing activities and the applicable principles of limitation in this area are discussed. Administrative interventions carried out within the scope of aesthetic public order directly interact with fundamental rights and freedoms. Accordingly, the study emphasizes the necessity of carefully assessing such interventions and maintaining the delicate balance between public order and individual rights. It is further underscored that the administration's broad discretionary power must be exercised within legal boundaries to ensure the protection of fundamental rights. In conclusion, this study demonstrates that urban aesthetics constitutes an area requiring a sensitive balance between the administration's duty to secure public order and the protection of fundamental rights and freedoms. It argues that aesthetic interventions should be evaluated not merely as matters of visual preference, but within an objective framework grounded in legal safeguards and societal needs.