Tıbbî uygulama hatasından (malpraktis) doğan taksirli sorumluluk hâli ve özel soruşturma usûlü
Criminal negligence in medical malpractice and the statutory special investigation procedure
- Tez No: 995532
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tıbbî uygulama hatası (malpraktis) ile öngörülemeyen dış etkenlerin birleşmesi (komplikasyon) kavramları arasındaki farklar açıklanmış; hekimlerin tıbbî uygulama hatası yönünden cezaî sorumluluğu özellikle taksir bağlamında değerlendirilmiş ve 7406 sayılı Kanun ile hukuk sistemimize kazandırılan özel soruşturma usulü, ceza hukuku bakımından kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Öncelikle tıbbî uygulama hatası kavramının sınırları belirlenmiş, bu kavramın yalnızca hatalı tedavi uygulamalarını değil, aynı zamanda özen yükümlülüğüne aykırı davranışları da kapsadığı vurgulanmıştır. Ardından, hekimin hukuka uygun bir tıbbî müdahalede bulunabilmesi için müdahalenin taşıması gereken unsurlar (yetki, aydınlatılmış onam, tıbbî gereklilik, dikkat ve özen yükümlülüğü) ayrıntılı biçimde irdelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise taksirli suçlar bakımından tıbbî uygulama hatası ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Yine hekimlerin taksirle işlenen suçlar kapsamında sorumluluğu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise 7406 sayılı Kanun ile sağlık meslek mensupları hakkında öngörülen özel soruşturma usûlü ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, soruşturma izni yetkisinin, artık Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan Meslekî Sorumluluk Kurulu tarafından kullanılacağı ifade edilmiştir. Ayrıca devlet üniversitelerine ait hastanelerde görevli sağlık personelleri yönünden 2547 sayılı Kanun'un 53/c maddesinde düzenlenen ve geçerliliğini koruyan özel soruşturma usûlünün işleyişi de çalışmada ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the differences between the concepts of medical malpractice and the combination of unforeseeable external factors (complication) have been explained; the criminal liability of physicians in terms of medical malpractice has been evaluated, particularly in the context of negligence; and the special investigation procedure introduced into our legal system with Law No. 7406 has been examined comprehensively from the perspective of criminal law. First, the boundaries of the concept of medical malpractice have been defined, and it has been noted that this concept includes not only erroneous treatment practices but also acts contrary to the duty of care. Subsequently, the elements that a medical intervention must possess in order for the physician to carry out a lawful medical procedure have been examined in detail. In the second part of our study, medical malpractice has been evaluated in detail in terms of negligent offenses. Again, the liability of physicians within the scope of offenses committed by negligence has been emphasized. In the third part, the special investigation procedure envisaged for healthcare professionals by Law No. 7406 has been examined in detail. In this context, it has been stated that the authority to grant permission for investigation will now be exercised by the Professional Responsibility Board established within the Ministry of Health. In addition, the operation of the special investigation procedure, regulated under Article 53/c of Law No. 2547 and still in effect for healthcare personnel working at hospitals affiliated with state universities, has also been addressed in the study.