The relationship between international trade and foreign direct investiment: A case study of major OECD country
Uluslararası ticaret ile doğrudan yabancı yatırım arasındaki ilişki: Başlıca OECD ülkeleri üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 995642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENUR ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tek bir temsilci OECD ülkesi kapsamında Uluslararası Ticaret ile Doğrudan Yabancı Yatırımlar (FDI) arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde ampirik ve teorik olarak incelemektedir. Önerilen çalışma, ticaret açıklığı ve FDI girişlerinin farklı sektörler ve makroekonomik ortam bağlamında nasıl etkileşime girdiğini açıklamaktadır. Bu tezin temel varsayımı, FDI'nın hem ticaret üzerinde olumlu hem de olumsuz etkileri olabileceği ve bunun FDI türüne bağlı olduğudur; yani, ilişki dikey FDI için tamamlayıcı, yatay FDI için ikame edici niteliktedir. Araştırmacının 2000-2024 yıllarını kapsayan panel veri seti ve imalat, bilgi ve bilgisayar teknolojisi (ICT) ile yenilenebilir enerji dahil farklı sektörlere ait vaka çalışmaları kullanılarak, araştırmacı önerilen hipotezin FDI açısından farklı sonuçlar doğurduğunu doğrulamaktadır. Tam yapı, yerçekimi modellemesi ve regresyon analizi (nicel) ile sektör özelinde vaka çalışmaları (nitel) uygulayan karma yöntemli bir yaklaşıma dayanmaktadır. Bulgular, sektörler ve yıllar içindeki bazı incelikli dinamiklerin, ayrıca hükümet politikası ve düzenleyici değişiklik, ortaya çıkan teknoloji değişimi ve nihayetinde ekonomik entegrasyonun küresel piyasa kapitalizmine doğru ilerlemesi tarafından şekillendirildiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, hem ticaret hem de doğrudan yabancı yatırımların akademik çalışmalardaki ilerlemelerle nasıl uyumlu hale getirilebileceğini belirlemeye yönelik çabalarıyla alana katkıda bulunmakta ve OECD ülkelerine, ticaret için sağlanan kolaylaştırıcı destek seviyelerini sorumlu bir şekilde yönetirken, stratejik olarak yönlendirilmiş doğrudan yabancı yatırım girişimlerini etkileyecek pratik politika seçenekleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is the empirical and theoretical exploration of the relationship between International Trade and Foreign Direct Investments (FDI) in a comprehensive way under the scope of a single representative OECD country. The proposed study explains how trade openness and FDI inflows interact in the context of a number of different sectors and macroeconomic environment. The main assumption of this thesis is that FDI leads to both trade positive and negative effects are conditional on the type of FDI i.e. the relationship is complementary under vertical FDI and substitutive for horizontal FDI. Using the researchers panel dataset from 2000-2024 and case studies of different sectors including, manufacturing, information computer technology (ICT) and renewable energy, the researcher confirms that their suggested hypothesis has a differential outcome with reference to FDI. The full construct is built upon a mixed-methods approach employing gravity modeling and regression analysis (quantitative) and sector specific case studies (qualitative). The findings provide some nuanced dynamics within sectors and years were also shaped by government policy and regulatory change, emerging technology change and ultimately by the advancement of economic integration towards global market capitalism. This study offers its contribution to the field in attempts to identify how both trade and FDI with advancements in academic work can be reconciled in focus, and practical policy options posed to OECD countries for responsibly managing levels of facilitative support for trade, while influencing strategically directed infusions of FDI.