Yüzey işlemleri ve silan/ bonding ajanı uygulamalarının porselen yapay diş-protez kaidesi bağlantısına olan etkinlikleri
Effects of surface treatment and silane/ bonding agents on bond strength of denture base resin to porcelain denture teeth
  1. Tez No: 99572
  2. Yazar: YEŞİM ERDEM ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Porselen yapay dişlerin pin veya diatorik boşluk gibi mekanik bağlantı unsurları ile protez kaidesine bağlanmasının getirdiği dezavantajları göze alarak, çalışmamızda porselen yapay dişler üzerinde pinsiz alanda gerçekleştirilen farklı yüzey işlemlerinin protez kaide akriliği ile olan bağlantıdaki etkinlikleri iki ayrı firmanın silan ve bonding ajanı uygulamalarıyla, iki depolama koşulunda (24 saat suda bekletme, termosiklus-500 siklus) değerlendirilmiştir. Uygulanan yüzey işlemleriyle elde edilen yüzey topografileri SEM analizi ile incelenmiştir. 162 adet aynı kalıp ve renkte üst sağ santral kesici porselen yapay diş silindirik metal kalıplar içerisinde, pinler akrilik içinde gömülü kalacak şekilde bloklanmıştır. Her dişin açıkta kalan yüzeyleri bir seri silikon karbit zımpara (120-600 grit arası) ile aşındınlmıştır. Örneklerin bir kısmı bir bu şekilde bırakılırken kalan örneklerde ilave yüzey işlemleri yapılmıştır. Böylece zımparalama, asitleme, kumlama ve kumlama+ asitleme yüzey grupları oluşturulmuştur. Çalışmada asitleme amacıyla HF asit (%9,6), kumlama amacıyla ise iki farklı partikül boyutunda AI2O3 kumu kullanılmıştır (50um ve 110 um). Porselen yüzeylerinde gerçekleştirilen pürüzlendirme işlemleri sonrasında dişler yüzeylerinde akrilikten kitle oluşturmak amacıyla hazırlanmış metal kalıplarıyla birlikte muflaya alınmış ve akrilik tepilmesinin hemen öncesinde silan ve bonding ajanları yüzeylere uygulanmıştır. Çalışmamızda silan bağlayıcı ajan olarak Rely XT Ceramic Primer (3M) ve Monobond S (Vivadent) kullanılırken, bonding ajanı olarak her firmanın silan sonrası uygulanmasını önerdiği ürünler tercih edilmiştir. Scotchbond Multipurpose Adhesive (3M) ve Heliobond (Vivadent) kullanılan bonding ajanlarıdır. Akrilik reçine olarak ise yüksek darbe dayanımh sıcak akrilik olan Lucitone 199 (Dentsply) kullanılmıştır. Hazırlanan porselen akrilik reçine test örnekleri iki depolama koşulundan birine tabii tutulduktan sonra makas tarzındaki kuvvetlere karşı dayanımın belirlenmesi için 0,5 mm/dak hız ile kuvvet uygulanan yatay çekme cihazına bağlanmıştır ve kayma deneyi uygulanmıştır. Bağlanma dayanımı değerlendirilmesinde İSO'nun 11405 no'lu standardı referans olarak alınmıştır. Çalışmanın istatistiksel sonuçlarının değerlendirilmesinde Kruskal Wallis Tek Yönlü Varyans Analizi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. 150Çalışmamızın SEM analizi değerlendirilmesinde zımparalanmış yüzeylerin oldukça düz olduğu, zımparalamadan oluşan izlerin ve yer yer büyük boşlukların bulunduğu, asitlenmiş yüzeylerin dar oluklarla, kumlanmış yüzeylerin ise çentikli görüntü ve geniş acılanmalarla karakterize olduğu belirlenmiştir. Kumlanmış yüzeylerin üzerine asit uygulanan örneklerde ise asitleme ve kumlama yüzey işlemlerinin özellilerinin birleştiği ve yer yer parçalanmış kristallerin bulunduğu bir topografi elde edilmiştir. Kayma deneyi sonrasında 24 saat suda bekletilen örneklerde, 3M firmasının uygulandığı gruplarda bağlanma dayanımları kumlama 50 yüzeylerinde elde edilen 12,90 MPa ile kumlama 110+asit gruplarında elde edilen 21,01 MPa arasında değişmiş ve kumlama 110, kumlama SO+asit ve kumlama 110+asit grupları kumlama 50 gruplarından anlamlı olarak fazla bağlanma dayanımları oluşturmuşlardır. Bir diğer anlamlı farklılık kumlama 110+asit ile zımparalama grupları arasında elde edilmiştir. Vivadent firmasının uygulandığı gruplarda da en yüksek değerler kumlama 110+asit grubunda (18,25 MPa), en düşük değerler ise kumlama 50 grubunda (10, 82 MPa) elde edilmiş ve kumlama 110+asit, asitleme ve kumlama 110 grupları kumlama 50 gruplarından anlamlı olarak fazla bağlanma dayanımları oluşturmuştur. Kumlama 110 +asit grubunda ayrıca zımparalama grubundan da anlamlı olarak yüksek bağlanma değerleri elde edilmiştir. Termosiklus tüm grupların bağlanma dayanımlarını düşürmüş ancak 3M firmasının ürünlerinin uygulandığı örneklerde zımparalama ve kumlama 50 grupları dışında bağlanma değerlerinde 24 saat değerlerine göre anlamlı azalmalar olmazken, Vivadent firmasının ürürüerinin uygulandığı gruplarda kumlama+asit grupları dışında anlamlı düşüşler gerçekleşmiştir. Bağlanma dayanımları 3M firması gruplarında kumlama 110+ asit uygulanan gruplarda elde edilen 16,97 MPa ile zımparalama grubunda elde edilen 6,18 MPa arasında değişirken, Vivadent firması gruplarında kumlama 110+asit uygulanan gruplarda elde edilen 14,07 MPa ile zımparalama grubunda elde edilen 2,69 MPa arasında değişmiştir. Her yüzey işleminde 3M firmasının ajanları diğer firmanın ajanlarından daha fazla bağlanma dayanımları oluşturmuştur. 24 saat suda bekletilme sonrasında iki ayrı 151firmanın ürünlerinin uygulandığı gruplarda elde edilen bağlanma dayanımları arasında anlamlı farklılık bulunmamış, termosiklus sonrasında ise kumlama 110 ve zımparalama yüzey işlemlerinde 3M firmasının ürünleri diğer firmaya anlamlı olarak üstünlük sağlamıştır. 24 saat suda bekletme sonrasında tüm gruplarda porselenden %100 kohezif kopmalar elde edilmiş, termosiklus sonrasında ise azalan bağ dayanımları ile birlikte adezif kopmalar da görülmüştür. Porselen yapay dişlerle protez kaidesi arasında kayma deneyi sonrasında ne kadarlık bir bağlanma dayanımının elde edilmesinin klinikte basan için yeterli olabileceği bilinmemekle birlikte termosiklus sonrası 16,97 MPa'lık bağlanma dayanımlarının elde edilmesi ve porselenden kohezif tipte kopmaların görülmesine dayanarak bu konudaki araştırmaların yoğunlaştırılmasını, klinik uygulamalarla desteklenmesini önermekteyiz. 152
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF SURFACE TREATMENT AND SELANE/BONDING AGENTS ON BOND STRENGTH OF DENTURE BASE RESIN TO PORCELAIN DENTURE TEETH In our study, disadvantages that occur while bonding denture base with mechanical retentive features such as metal pins and diatoric undercuts of porcelain denture teeth have led us to investigate the efficiency of different surface treatments made on the pinless areas of porcelain denture teeth with products of silan and bonding agents of two firms with two different storage conditions (24 hour water storage, thermocycling- 500 cycles following 24 hour water storage). The topographies that we have obtained by surface treatment were investigated with SEM. A total of 162 maxillary right central incisor porcelain denture teeth of the same mold and shade were embedded in acrylic resin poured in cilindiric metalic molds and the pins were also blocked by embedding them this acrylic resin. Each specimen was grounded with a series of abrasive papers (silicon carbite grit sizes 120 through 600). Some of the specimens left grounded. In the other specimens additional surface treatments were made. Thus we obtained etched, sandblasted and sanblasted+etched surface groups, hi this study % 9,6 HF acid for etching, two different particul sized AI2O3 ( 50 um,110 um ) for sandblasting were used. Following the surface treatments, specimens were placed in the flasks with the metallic molds that were prepared to obtain acrylic mass on the porcelain surfaces. Just before processing the acrylic, silane and bonding agents were applied on the exposed teeth surfaces. Rely XT Ceramic Primer (3M) and Monobond S (Vivadent) were used as silane coupling agents. According to manufacturers' recommendations each firm's bonding agents were applied on silane treated teeth. The bonding agents that were applied on were Scotchbond Multipurpose Adhesive (3M) and Heliobond (Vivadent). As heat polimerized acrylic resin Lucitone 199 (Dentsply) with high impact resistance was used in the study. After polymerization and deflasking, specimens were stored in one of the two storage conditions. After storage the specimens were then tested for shear strength by using an Universal Material Testing Machine (Amsler & Co 118/396, Schaffhouse, Switzerland). The shear test was performed with a crosshead speed of 0,5 mm /min. In evaluating the bond strength, ISO 11405 was taken as a reference. In statistical evaluation of the study“ Kruskal Wallis One Way Varience Analysis”and“ Mann Whitney U test”were used. SEM analysis revealed that the grounded surfaces were uniformly flat, but not completely smooth. Some scratches produced by the silicone carbide abrasive were visible and occasional defects were seen. The etched surfaces were characterized by narrow grooves while sandblasted specimens were wide angled and jagged. In the specimens etched after sandblasting, the combination of the sadblasting and etching characteristics were observed and some small sized debris typical of shattered cyristals were seen. Following the shear test, for the specimens stored in water 24 hours and treated with products of 3M, the shear bond strengths were ranged between 12,90 MPa (sandblasted 15350) to 21,01 MPa (sandblasted 110+etcbing). The bond strengths of sandblasted 110, sandblasted 50+etched and sandblasted 110+etched groups were significantly stronger than the sandblasted 50 specimens. Another significant difference was between sandblasted 110+etched and grounded specimens. In the specimens that were treated with the products of Vivadent, the bond strengths were between 10,82 MPa (sandblasted 50) to 18,25 MPa (sandblasted 110+etched). The bond strengths of sandblasted 110+etched, etched, sandblasted 110 groups were significantly stronger than the sandblasted 50 specimens. Another significant difference was between sandblasted 1 10+etched and grounded specimens. Thermocyling decreased all groups' bond strengths compared to 24 hour values. The specimens treated with the products of 3M, there were significant decreases only in the groups of grounded and sanblasted 50 groups. In the specimens of Vivadent there were significant decreases in the groups except sandblasted+etched groups. While bond strengths were ranged between 6,18 MPa ( grounded) and 16,97 MPa (sandblasted 110+etched) for 3M, in the Vivadent groups between 2,69 MPa (grounded) and 14,07 MPa (sandblasted 1 10+etched). For every surface treatment, the bond strengths of the specimens that were treated with 3M product were higher than the other product. When we evaluate the 24 hours water storage values, there were no significant differences between two firms' s products, but following termocycling the sandblasted 110 and grounded specimens treated with 3M products were significantly stronger than the Vivadent products. After 24 hours storage in the water, the debonded surfaces showed % 100 cohesive failures in the porcelain. After thermocycling there were adhesive failures accompaning cohesive failures with the decreased bond strengths. Although the exact bond strength needed for clinical success is unknown, the results of bond strengths that reach 16,97 MPa even after thermocycling and presence of cohesive failures in the porcelain, we recommend more laboratory and clinical studies on this subject. 154