Farklı yüzey uygulamalarının porselen-kompozit bağlantısı üzerine etkileri
The effects of different porcelain surface treatments on the porcelain-composite bond strength
  1. Tez No: 157715
  2. Yazar: BERNA BAŞARA AKON
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
7. ÖZET Porselen yüzeyine yapılan farklı uygulamaların porselen-kompozit reçine bağlantısı üzerine etkileri, silan bağlayıcı ajan varlığında ve yokluğunda 24 saat 37°C distile suda bekletme sonrasında değerlendirildi. Uygulanan yüzey pürüzlendirme işlemleriyle elde edilen yüzey özellikleri SEM analizi ile incelendi. Çalışmamızda, Vita 95 feldspatik porselenden hazırlanmış 126 adet porselen disk kullanıldı. Bu porselen disklerden 120 tanesi yüzey hazırlıkları yapılarak porselen-kompozit reçine bağlanma dayanımı testinin deney örneklerini oluşturmak için, 6 tanesi ise farklı yüzey işlemleriyle elde edilen yüzey topografilerinin Taramalı Elektron Mikroskobunda (SEM) değerlendirilmesi için kullanıldı. Hazırlanan 120 porselen disk akrilik reçineye gömüldükten sonra 6 gruba ayrılarak yüzey işlemleri yapıldı. Böylece Zımparalama, Kumlama, Frez, HFA, Kumlama+HFA, Frez+HFA grupları oluşturuldu. Her grup kendi içinde ikiye ayrılarak silanlı ve silansız gruplar oluşturuldu. Porselen yüzeylerine kompozit reçine materyali uygulanmadan önce silan ve bonding ajanları uygulandı. Çalışmamızda silan bağlayıcı ajan olarak Monobond S (Vivadent), bonding ajanı olarak üretici firmanın silan sonrası kullanmayı önerdiği Heliobond (Vivadent) kullanıldı. Silan ve bonding uygulamalarını takiben kompozit reçine materyali olarak ise hibrit kompozit reçineler grubundan Tetric Ceram deney örnekleri üzerine uygulandı. Hazırlanan porselen-kompozit reçine test örnekleri 24 saat suda bekletme sonrasında makaslama tarzındaki kuvvetlere karşı dayanımın belirlenmesi için 0,5mm/dak hız ile kuvvet uygulanan yatay çekme cihazına bağlandı ve kayma deneyi uygulandı. Çalışmanın istatistiksel sonuçlarının değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanı sıra gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi alt grup karşılaştırmalarında Dunn's çoklu karşılaştırma testi, ikili grupların karşılaştırmasında Mann- Whitney-U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The purpose of this study was to evaluate the effects of different porcelain surface treatments on the porcelain-composite bond strength with and without silane coupling agent after storing the samples in distilled water at 37°C for 24 hours. The surface properties obtained by different surface treatment methods were analysed by SEM. 126 pieces of discs made up of Vita 95 feldspathic porcelain were used in this study. The 120 pieces out of this 126 porcelain discs were used after surface treated according to be tested to determine the porcelain-composite bond strength, whereas the remaining 6 pieces were analysed by SEM to evaluate the topograhical features obtained by different surface treatment methods. The 120 porcelain discs grouped in to 6 parties, which mounted in cylindrical metal mold with self-cure acrylic resin, were surface treated in order to prepare groups of hand grinding, sand blasting, coarse diamond, HFA etching, sand blasting+HFA etching and coarse diamond+HFA etching. Two separate groups were established as to make silane and non silane groups. Before the application of composite material to the porcelain surface, the silane and bonding agents were applied. Monobond S (Vivadent) as silane bonding agent, and according to the manufacturer's recommendation Heliobond (Vivadent) as bonding agent after silane were used. Tetric ceram which was a composite material from hybrite composite group was applied to the specimens after silane and bonding application. The prepared porcelain composite specimens that were kept under water for 24 hours are mounted in a horizontal tensile testing machine with a crosshead speed of 0,5 mm/min for the measurement of the shear and tensile bond strengths.