Devital dişlerde kullanılan hidrojen peroksit içerikli bir ağartma ajanının dişin ultrastrüktürel yapısına olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hydrogen peroxide containing bileaching on the ultrastructure of tooth
  1. Tez No: 99582
  2. Yazar: HALİL CENK ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
6.0ZET S.Ü.Sağhk Bilimleri Enstitüsü Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 2001 Dt. Halil Cenk ALTINÖZ Devital Dişlerde Kullanılan Hidrojen Peroksit İçerikli Bir Ağartma Ajanının Dişin Ultrastrüktürel Yapışma Olan Etkisinin Değerlendirilmesi Devital dişlerin ağartılmasında kullanılan hidrojen peroksit içerikli bir ağartma ajanının (Starbrite Non-vital bleaching; Starbrite, U.S.A.) dişin organik ve inorganik yapışma olan kısa dönemdeki etkilerinin değerlendirildiği bu çalışmada kullanılan ağartma ajanının 1:1, 1:2, 1:3 gibi farklı toz likid oranlan kullanılarak hazırlanan karışımlarının pH'lan ölçülmüş ve materyalin dentin dokusu üzerindeki etkileri geçirim elektron mikroskobu (T.E.M.), tarama elektron mikroskobu (S.E.M), X-ışınları kırınımı ve infrared spektrometre analizi ile incelenmiştir. Bu ölçümün sonucunda materyalin pH'sı 1:1, 1:2 ve 1:3 oranlarda hazırlandığında 9.20, 8.80 ve 8.20 olarak bulundu. X-ışınlan kırınımı analizi ve infrared spektrometre analizi ile yapılan ölçümlerde materyalin inorganik kısmını oluşturan hidroksiapatit kristallerinin içeriğinde ağartma materyalinin değişikliğe yol açmadığı gözlenirken tarama elektron mikroskobu ve geçirim elektron mikroskobu ile incelendiğinde dişin organik yapısının büyük bir kısmım oluşturan kollagen liflerden dentin kanalı etrafında yer alan ve ağartma ajanıyla direkt olarak temas eden kollagen liflerde dejenerasyon ve ara maddede düzensizlikler oluştuğu görüldü. X-ışınlan kırınım] analizi ve infrared spektrometre analizi ile yapılan ölçüm sonuçlarında hidroksiapatidin kimyasal yapısının değişime uğramadığım gösterdi. Bununla beraber inorganik madde miktarlarında oluşabilecek değişimleri incelemede bu yöntemler yetersiz bulundu ve ilave yöntemlere ihtiyaç görüldüğü saptandı. Tarama elektron mikroskobu numune hazırlamadaki kolaylığı ve topografik yapının incelenmesi yönünden, geçirim elektron mikroskobu ise kollagen yapının detaylı incelenmesine olanak tanıması nedeniyle avantajlı bulundu. 61
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY S.Ü.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZÎ / KONYA - 2001 Dt. Halil Cenk ALTINÖZ Evaluation of the Effect of Hydrogen Peroxide Containing Bleaching Agent Used for Devital Tooth Bleaching on the Ultrastructure of Tooth In this study hydrogen peroxide containing bleaching agent (Starbrite Non-vital Bleaching; Starbrite U.S.A.) was used to evaluate the short term effect on to the organic and inorganic material of the tooth dentin. 1:1; 1:2 and 1:3 dilutions of the powder in liquid were prepared and pH values were measured. The effect of the material on the tooth dentin was evaluated by Transmission Electron Microscope (T.E.M.), Scanning Electron Microscope (S.E.M.), x-ray diffraction and infrared spectrometer analysis. The pH values were found to be 9.20, 8.80 and 8.20 for 1:1, 1:2 and 1:3 dilutions respectively. There were no difference in hydroxy apatide crystal of inorganic material of tooth when analyzed by x-ray diffraction and infrared spectrometer analysis in comparison to control. On the other hand, the organic content of the teeth showed some differences, such as irregularities in intertubuler matrix and degeneration in collagen fibers by T.E.M and S.E.M. examinations. Although there was no difference in inorganic material in x-ray diffraction analysis, this method may not be sufficient to detect the differences in the changes of hydroxy apatide structure. The advantage of S.E.M. was easily preparation and topographic determination of the samples. T.E.M. was found to be advantegausly in detail investigation of collagen structure. 62