Sabit protetik restorasyon materyallerinin periodontal dokular üzerine olan etkilerinin immünolojik yönden incelenmesi
Immunologically investigation of the effects of fixed partial denture restoration materials on periodontal tissues
- Tez No: 99583
- Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ BEYDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
VII - ÖZET Son yıllarda, sabit protetik restorasyon materyali olarak giderek çeşitlilik kazanan farklı metal alaşımları, altın alaşımlarının yerini almıştır. Çalışmamızda, sabit protetik restorasyon materyali olarak ülkemizde yaygın olarak kullanılan metal alaşımları, bu alaşımları oluşturan bazı elementlerin ve seramiğin, toksisiteleri ve IL-1(3 salınımına olan etkileri belirlenerek, periodontal dokular için ideal materyalin belirlenmesi amaçlanmıştır. 10x10x1 mm boyutlarında Remanyum CS, Pontostar, altın, nikel, bakır, indiyum, molibden, demir ve inceramdan ikişer adet olacak şekilde test örnekleri hazırlanmıştır. 15 hastanın çekim soketinden alınan epitelsiz bağ dokusu örneklerinden 3 boyutlu hücre kültürü oluşturulduktan sonra test örnekleri bu kültüre ekilmiştir. Toksisite için 24. ve 48. saatlerde, IL-1(3 salınımı içinde 1, 3, 7, 24 ve 48. saatlerde 100 ul örnekler alınmıştır. Her bir test örneği 2 kez test Mlmiş^ifT^Fok^ite^çtrı-MTT^ Toksisite ve IL-1B salımmlarının dental materyallerden altın, seramik ve pontostarda en az, Remanyum CS ve bakır dışındaki diğer elementlerde orta ve bakırda en fazla olduğu saptanmıştır. Ayrıca, test örneklerinden altının seramiğe, Pontostarın ve seramiğin Remanyum CS'ye göre periodontal dokular için daha uyumlu olduğu belirlenmiştir. Ekonomik sınırlamalar olmadığı sürece protetik restorasyon materyali olarak altın ve altın alaşımlarının tercih edilmesi gerektiği, estetik ön planda olduğunda metal desteksiz seramiklerin kullanılabileceği ancak seramikler kullanılırken de kuron marjinlerinin yerleşiminin periodontal dokuların sağlığını etkilemiyecek şekilde olması gerektiği sonucuna varılmıştır. 96
Özet (Çeviri)
VIII - SUMMARY In recent years, fixed partial denture restoration materials which developed in variety as different alloys have been used instead of gold based alloys. The objective of the present study was to evaluate the suitability of the model for monitoring the irritative potential of metals and cast alloys commonly used in dentistry in our country. In 10x10x1 mm dimensions of the Remanium CS, Pontostar, Gold, Nickel, Copper, Indium, Molibden, Iron and Inceram metal plates were prepared in pairs as test samples. After taking the connective tissues from 15 patients, 3- dimensional cell cultures were created and test samples were placed on them. For toxicity level at 24,h and 48th hours, for IL-1p release level at the 1 th, 3 th,7 th, 24 th, 48th assay aliquots(150ul) were taken from exposed media. For each test materials, 2 replicate cultures were included. Cell viability of exposed co- method. It has been detected that the toxity level and the IL-1(3 release of the dental materials were at the lowest level in gold, ceramic and Pontostar, medium in the others rather than Remanium CS and copper and the highest in copper. It has also been detected that, among the test samples; gold to ceramic, Pontostar and ceramic to Remanium CS was more harmonic than the other periodontal tissues. It has been concluded that, gold and gold alloys must be preferred unless there are economical limitations, all-ceramics could be used when the esthetics is important, but as for the usage of the ceramics, margins of the crown placements must not affect the health of the periodontal tissues. 97