Çilekte (fragaria x ananasssa duch.) ilişkili haritalama yöntemi kullanılarak bazı biyokimyasal özellikler ile bağlantılı ıslahta kullanılabilir dna markörlerinin geliştirilmesi
Development of dna markers linked to some biochemical parameters using association mapping method in strawberry (fragaria x ananasssa duch)
  1. Tez No: 995993
  2. Yazar: İLBİLGE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Çilek, farklı ekolojik koşullara adapte olabilen, görünümü, rengi, kokusu ve lezzeti ile yüksek albenili ve pazarlaması kolay, tüketiciler tarafından çok tercih edilen üzümsü bir meyve türüdür. Tez kapsamında bitkisel materyal olarak Adana ilinde Yaltır A.Ş. ait seralarda yetiştirilen çilek çeşitlerinin melezlenmesiyle elde edilen 2 farklı popülasyondaki F1 bireyleri, ticari çilek çeşitleri, lokal çilek çeşitleri ve bu bitkilerden hasat edilmiş meyveler materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmada; Kara x Beauty F1 populasyonuna ait 180 F1 bireylerine ait bitkiler, Fortuna x Rubygem F1 populasyonuna ait 16 F1 birey ve 27 farklı çeşit ve yerli çeşitlere ait DNA'lardan elde edilen genetik veri ilişkili haritalamada toplamda 223 birey kullanılmıştır. Çalışmada bütün çilek çeşitleri ve genotipler yıl ve dönemler dikkate alındığında; SÇKM içeriği, %3.5 ile % 14 aralığında değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Aynı şekilde sakkaroz içerikleri %0.07 ile %1.92 aralığında değişiklik gösterirken, glikoz içeriği %1.02 ile %4.79 arasında değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Çilek çeşit ve genotiplerinde ksiloz içerikleri %0.04 ile %0.72 aralığında bulunurken, fruktoz içeriği ise %1.26 ile %5.2 aralığında değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Toplam şeker içerikleri %2.8 ile %11.01 aralıklarında değişiklik göstermiştir. Sitrik asit içerikleri ise yıllara ve dönemlere göre %0.2 ile %1.6 aralıklarında değişiklik göstermiştir. Malik asit içerikleri %0.13 ile %1.25 aralığında değişiklik gösterirken, süksinik asit içerikleri %0.06 ile %0.39 arasında değişim göstermiştir. Toplam asit içerikleri ise % 0.42 ile %2.89 aralıklarında değiştiği saptanmıştır. GWAS analizleri sonucu SÇKM içeriği açısından 6D kromozomu öne çıkmıştır. Sakkaroz içeriği ile ilişkili lokusların GWAS analizinde ilişkili gen 2C kromozomu üzerinde yoğunlaştığı belirlenmiştir. Malik asit içeriği ile ilgili yürütülen GWAS analizleri sonucunda ise, 7A kromozomu öne çıkmıştır. Sonuç olarak bu lokuslar, ileri çalışmalar için aday gen analizi, ekspresyon çalışmalarının ve marker destekli seleksiyon (MAS) programlarında kullanılabilecek potansiyele sahip olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Strawberries are a berry-like fruit type that is highly attractive and easy to market, with a beautiful appearance, colour, aroma and taste, and are very popular with consumers. They are adaptable to different ecological conditions. Within the scope of the thesis, F1 individuals from two different populations obtained by crossing strawberry varieties grown in greenhouses belonging to Yaltır A.Ş. in Adana province, commercial strawberry varieties, local strawberry varieties, and fruits harvested from these plants were used as plant material. In this study, a total of 223 individuals were used in genetic mapping based on DNA obtained from 180 plants belonging to the Kara x Beauty F1 population, 16 plants belonging to the Fortuna x Rubygem F1 population, and a total of 27 varieties and local genotypes. When all strawberry varieties and genotypes were considered across years and seasons, Brix content was found to vary between 3.5% and 14%. Similarly, sucrose content varied between 0.07 % and 1.92%, while glucose content was found to vary between 1.02% and 4.79%. Xylose contents in strawberry varieties and genotypes ranged from 0.04% to 0.72%, while fructose content varied between 1.26% and 5.2%. Total sugar contents varied between 2.8% and 11.01%. Citric acid contents varied between 0.2% and 1.6% depending on the year and period. Malic acid contents varied between 0.13% and 1.25%, while succinic acid contents varied between 0.06% and 0.39%. Total acid contents were found to vary between 0.42% and 2.89%. GWAS analyses revealed that chromosome 6D was prominent in terms of the Brix content. In the GWAS analysis of loci associated with sucrose content, the associated gene was found to be concentrated on chromosome 2C. GWAS analyses conducted for malic acid content revealed chromosome 7A to be prominent. Consequently, these loci are considered to have the potential to be used in candidate gene analysis, expression studies, and marker-assisted selection (MAS) programmes for further studies.