GAP koşullarında bazı inci darısı (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) popülasyonlarınının hasıl verimi ve silaj kalite özelliklerinin saptanması
Determination of biomass yield and silage quality traits of some pearl millet (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) population in GAP conditions
  1. Tez No: 995994
  2. Yazar: CEMAL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT, PROF. DR. CELAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, GAP koşullarında 25 farklı inci darısı (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) popülasyonun hasıl verimi ve silaj kalite özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 2022–2023 yıllarında Akçakale/Şanlıurfa ikinci ürün koşullarında gerçekleştirilmiştir. İki yıllık ortalamalara göre popülasyonların çiçeklenme süresi 54.3–59.5 gün, bitki boyu 307.3–331.5 cm, yeşil ot verimi 9.605–12.792 kg/da ve kuru ot verimi 3.267–4.404 kg/da aralığında değişmiştir. Silaj kalite özelliklerinden pH 3.74–3.77, nötral deterjan lif (NDF) %50.57–52.86, asit deterjan lif (ADF) %31.19–31.41, asit deterjan lignin (ADL) %2.86–4.05, sindirilebilir kuru madde (SKM) oranı %61.60–64.43, kuru madde tüketimi (KMT) %2,31–2,38 ve nispi yem değeri (NYD) 116.31–119.31 aralıklarında belirlenmiştir. Silajların önemli bazı mineral elemetlerinden kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), potasyum (K) ve fosfor (P) içerikleri sırasıyla %0.18–0.30, %0.25–0.29, %0.28–0.32 ve %0.26-0.34 aralıklarında değişim göstermiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, inci darısının yarı kurak ekolojik koşullara sahip GAP bölgesi ikinci ürün koşullarında bazı popülasyonların yüksek ot verimi ve tatmin edici silaj kalite özellikleri sergilediğini göstermektedir. Özellikle 15836, 2246, 3642 ve 6278 numaralı populasyonlar; yüksek sindirilebilirlik, dengeli lif yapısı ve uygun mineral içerikleriyle öne çıkarak sürdürülebilir kaba yem üretimi ve inci darısı ıslah programları için önemli bir genetik potansiyel sunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the forage yield and silage quality characteristics of 25 different pearl millet (Pennisetum glaucum (L.) R. Br.) populations under GAP ecological conditions. The experiment was carried out during the 2022–2023 growing seasons as a second crop under Akçakale/Şanlıurfa conditions. Based on two-year averages, flowering time ranged from 54.3 to 59.5 days, plant height from 307.3 to 331.5 cm, green forage yield from 9,605 to 12,792 kg da⁻¹, and dry matter yield from 3,267 to 4,404 kg da⁻¹ among the evaluated populations. Regarding silage quality parameters, pH values ranged between 3.74 and 3.77, neutral detergent fiber (NDF) between 50.57% and 52.86%, acid detergent fiber (ADF) between 31.19% and 31.41%, acid detergent lignin (ADL) between 2.86% and 4.05%, digestible dry matter (DDM) between 61.60% and 64.43%, dry matter intake (DMI) between 2.31% and 2.38%, and relative feed value (RFV) between 116.31 and 119.31. The concentrations of major mineral elements in the silages, including calcium (Ca), magnesium (Mg), potassium (K), and phosphorus (P), ranged from 0.18% to 0.30%, 0.25% to 0.29%, 0.28% to 0.32%, and 0.26% to0.34% respectively. Overall, the results indicate that pearl millet can successfully produce high forage yield and satisfactory silage quality under the semi-arid GAP region as a second crop. In particular, populations numbered 15836, 2246, 4747, 3642, and 6278 stood out due to their high digestibility, balanced fiber composition, and favorable mineral contents, demonstrating significant genetic potential for sustainable forage production and future pearl millet breeding programs.