Tarsus gazetesine göre Cumhuriyet inkılapları: Sosyal ve kültürel dönüşüm
Republican revolutions according to the Tarsus newspaper: Social and cultural transformation
- Tez No: 996213
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Sosyal ve kültürel alanların düzenini sağlayan ve bu alanlardaki gelişmelere kendi isteği doğrultusunda yön veren birtakım toplumsal dinamiklerin, kamuya basın yoluyla bildirilmesi tarih boyunca önemli görülmüştür. Kamu üzerinde bilgilendirici, eğitici ve öğretici görevler üstlenen basın; Cumhuriyet döneminde de rolünü ortaya koymaktadır. İnsanların bu dönemde içinde bulunduğu dünyayı anlamasına ve bu yönde düşüncelerini geliştirmesine yardımcı olan basına karşı ilgisi artmıştır. Kamu ile etkileşim içinde olup halka karşı sorumlulukları olan basının, çağdaş ve yenilikçi bir toplum inşasında özel bir yeri olduğunu göstermektedir. Bu düzenin kurulmasına katkı sağlayan çeşitli birtakım inkılapların halka erişiminde en etkili aracın basın olduğu düşünülerek, Türkiye'de hem millî hem de yerel olarak basılan gazeteler mevcuttur. Döneme ait Cumhuriyet inkılaplarının sosyal ve kültürel yansımalarının halka anlatılmasında önemli görevler üstlenen; Tarsus gazetesi de toplumsal dönüşümlerin taşradaki önemli bir sözcüsü konumundadır. Gazete, Cumhuriyet İnkılaplarının sosyal ve kültürel dönüşüm süreçlerinin yerel halk üzerindeki etkilerini haber yapması sebebiyle dönemin önemli bir basın kaynağıdır. Bu nedenle bu inkılapların yerel halka ne şekilde aktarıldığı, hangi çerçevede sunulduğu ve inkılaplara olan tepkilerin yansıma biçimleri araştırma soruları kapsamında ele alınacak olup, çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Çalışmada, Tarsus gazetesi'nin 1923-1928 yılları arasındaki yayınları incelenerek, Cumhuriyet inkılaplarının sosyal ve kültürel boyutlarına odaklanılması, yapılan haberlerin yerel halk üzerindeki etkilerinin bu süreçte oynadığı rolün analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, Tarsus Gazetesi'nin geçmişe ait yayınlanan gazete arşivleri doküman ve içerik analizi ile alan yazın taraması yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışma, mahalli bir gazetenin perspektifinden inkılapların taşradaki algısını yayın aracılığıyla ortaya çıkarmış, millî politikaların yerel düzeyde nasıl yankı bulduğuna ve halkın sosyal ve kültürel dönüşüm süreçlerine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the dissemination of information to the public through the press a system that regulates social and cultural spheres and directs developments in these areas has been considered crucial. The press, undertaking informative, educational, and instructive roles for the public, continues to play a significant role in the Republican era. Interest in the press, which helps people understand the world around them and develop their thoughts accordingly, has increased during this period. The press, interacting with the public and having responsibilities towards them, demonstrates its special place in building a modern and innovative society. Considering that the press was the most effective tool for conveying the various reforms that contributed to the establishment of this order to the public, both national and local newspapers exist in Turkey. The Tarsus newspaper, which played a significant role in explaining the social and cultural reflections of the Republican reforms to the public, is an important voice of social transformations in the provinces. Because the newspaper reported on the effects of the social and cultural transformation processes of the Republican reforms on the local population, it was an important press source of its time. Therefore, the research questions to be addressed include how these reforms were conveyed to the local population, the framework in which they were presented, and the forms of reaction to these reforms, thus constituting the aim of the study. The study focuses on the social and cultural dimensions of the Republican reforms by examining the publications of the Tarsus newspaper between 1923 and 1928, and aims to analyze the role played by the news coverage on the local population during this process. The research utilizes document and content analysis from the archives of the Tarsus newspaper's past publications, as well as a literature review. The study reveals the perception of the reforms in the provinces through the publications of a local newspaper, and reaches into how national policies resonated at the local level and the social and cultural transformation processes of the people.