Uykuda solunum bozukluğu ile takipli olguların uzun dönem mortalite ve morbiditeleri ile tedaviye uyumlarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of long-term mortality and morbidity and adherence to treatment in cases followed up with sleep disordered breathing
- Tez No: 996235
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Uykuda solunum bozukluğu (USB), üst solunum yolları veya respiratuar kontrol mekanizmalarındaki patolojilere bağlı uyku sırasında solunumun bozulmasıyla ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. En sık obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) görülür. OUAS komorbiditelerin sebebi kabul edilen, mortalitesi yüksek, öngörülebilir ve tedavi edilebilir bir halk sağlığı sorunudur. Bu retrospektif çalışmada amacımız, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı (ABD) Uyku Ünitesi'nde USB açısından araştırılarak 1 yıl içinde polisomnografi (PSG) ve pozitif hava yolu basıncı (PAP) titrasyonu yapılmış olan tüm olgularda OUAS'ın son 5 yıl içerisindeki mortalite, morbiditeye etkisini değerlendirmek ve bu hastalarda tedavi uyumunu gözlemleyip güncel literatüre katkıda bulunmaktır. 2018-2019 yılları arasında PSG-PAP titrasyonu yapılmış 18 yaş ve üstü 868 hastanın hastane bünyesindeki ve e-nabız üzerindeki dosya kayıt sistemi aracılığıyla toplanan epikrizleri, antropometrik ölçümleri, komorbiditeleri, laboratuvar değerleri, operasyon bilgileri, PSG-PAP titrasyonu izlem kayıtları detaylı bir şekilde incelendi. PAP tedavi endikasyonuyla cihaz raporlanan OUAS hastalarıyla iletişime geçilerek cihaz kullanım durumları değerlendirildi. Vefat eden hastaların ölüm nedenleri analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalardan %95,5'inin yaşadığı, %4,5'inin vefat ettiği görüldü. OUAS en sık 50 yaş ve üzeri erkek hastalarda görülmekteydi. PAP tedavisi uygulanan hastaların %46,7'si cihazı aktif olarak kullanmakta olup, günlük ortalama kullanım süresi 392,5 dakikaydı. Apne-hipopne indeksi, oksijen desatürasyon indeksi ve satürasyon düşüklüğü süresi ile yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi arasında anlamlı ilişki bulundu. Ölümlerin çoğunluğu kardiyovasküler nedenliydi. Sonuç olarak, OUAS tanısında doğru hasta seçimi, pratik parametrelerin kullanımı ve PAP cihaz tedavisinde hasta uyumunun artırılması mortalite ve morbiditeyi azaltacaktır. Bunun için hastaların bilgilendirilmesi ve eğitimine daha fazla zaman ayrılmalı, düzenli aralıklarla cihaz hafıza kartı dökümleri kontrol edilmeli, cihazı düzenli kullanmaları için teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Sleep-disordered breathing (SDB) is a health condition that occurs due to impaired respiration during sleep, resulting from pathologies in the upper airways or respiratory control mechanisms. The most common form is obstructive sleep apnea syndrome (OSAS). OSAS is considered a cause of multiple comorbidities and is a significant public health problem with high mortality, but also predictable and treatable. In this retrospective study, our aim is to evaluate the impact of OSAS on mortality and morbidity over the past five years in all cases investigated for SDB and who underwent both polysomnography (PSG) and positive airway pressure (PAP) titration within one year at the Sleep Unit of the Department of Pulmonary Medicine at Uludağ University Faculty of Medicine. Furthermore, the study aims to observe treatment compliance and contribute to the current literature. A total of 868 patients aged 18 and over who underwent PSG and PAP titration between 2018 and 2019 were included. Their discharge reports, anthropometric measurements, comorbidities, laboratory findings, surgical history, and PSG-PAP titration follow-up records were thoroughly reviewed through hospital archives and the national e-Nabız electronic health system. Patients diagnosed with OSAS and prescribed a PAP device were contacted to assess their device usage status. The causes of death in deceased patients were also analyzed. Among the included patients, 95.5% were alive and 4.5% had passed away. OSAS was most frequently observed in male patients aged 50 and over. Of the patients prescribed PAP therapy, 46.7% were actively using the device, with an average daily usage of 392.5 minutes. There was a statistically significant relationship between apnea-hypopnea index, oxygen desaturation index, duration of oxygen desaturation, and variables such as age, gender, and body mass index. The majority of deaths were due to cardiovascular causes. In conclusion, proper patient selection for OSAS diagnosis, use of practical parameters, and improved adherence to PAP therapy are essential in reducing mortality and morbidity. To achieve this, more time should be allocated to patient education and counseling, regular checks of PAP device memory card data should be ensured, and patients should be encouraged to use their devices consistently.