Türkiye ve Yunanistan'da hava savunma sanayiine yöneliş (2002-2023)
Trend towards air defense industry in Türkiye and Greece (2002-2023)
  1. Tez No: 996260
  2. Yazar: SÜLEYMAN KORCAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA DERYA TAĞMAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
21.yüzyılın ilk çeyreği, küresel ölçekte artan jeopolitik belirsizlikler, bölgesel savaşlar ve süreklilik kazanan çatışmalarla karakterize edilmektedir. Bu gelişmeler, devletlerin ulusal güvenlik algılarını yeniden şekillendirmiş; savunma sanayii, özellikle de hava savunma sistemleri, ülkelerin caydırıcılık ve savunma kapasitesini belirleyen temel unsurlar arasında öne çıkmıştır. Hava sahasının korunması, modern savaş doktrinlerinde stratejik bir öncelik hâline gelmiş; bu durum, ülkeleri hava savunma yeteneklerini geliştirmeye yöneltmiştir. Türkiye ve Yunanistan, tarihsel arka planı olan Ege Denizi ve Doğu Akdeniz kaynaklı anlaşmazlıklar nedeniyle uzun yıllardır rekabet ve gerilim ekseninde şekillenen ilişkilere sahiptir. Bu bağlamda her iki ülke de özellikle 2000'li yıllardan itibaren savunma politikalarında önemli dönüşümlere gitmiş, askeri kapasitelerini artırmaya yönelik kapsamlı adımlar atmıştır. Son yirmi yılda hava savunma sistemleri, Türkiye ve Yunanistan için stratejik önemde bir alan hâline gelmiştir. Türkiye, bu süreçte dışa bağımlılığı azaltma hedefi doğrultusunda yerli ve millî savunma sanayiini geliştirmeye yönelik kapsamlı bir atılım başlatmış; hava savunma alanında özgün sistemler geliştirme ve çok katmanlı bir savunma mimarisi oluşturma yönünde önemli kazanımlar elde etmiştir. Yunanistan ise başta Türkiye'ye yönelik caydırıcılığı artırmak olmak üzere, bölgesel güç dengesinde konumunu güçlendirmek amacıyla hava kuvvetlerine ve hava savunma kapasitesine ağırlıklı olarak dış alımlar yoluyla önemli yatırımlar yapmıştır. Bu çerçevede, Türkiye ve Yunanistan'ın hava savunma alanındaki tercihleri ve izledikleri stratejiler, yalnızca askerî kapasite artışı açısından değil, aynı zamanda bölgesel güç dengelerinin şekillenmesi bakımından da belirleyici olmuştur. Her iki ülkenin savunma sanayii politikalarında benimsedikleri farklı yaklaşımlar; yerli üretim, teknoloji geliştirme, dış tedarik ve uluslararası iş birlikleri gibi unsurlar üzerinden ayrışırken, bölgenin güvenlik mimarisini doğrudan etkilemiş; caydırıcılık, savunma planlaması ve stratejik hesaplamalar üzerinde önemli sonuçlar doğurmuştur. Hava savunma sanayiinin bu dönemde kazandığı önem, Türkiye ve Yunanistan örnekleri üzerinden bölgesel güvenlik dinamiklerinin anlaşılmasında kritik bir analitik çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first quarter of the 21st century is characterized by increasing geopolitical uncertainties, regional wars, and ongoing conflicts on a global scale. These developments have reshaped states' perceptions of national security; the defense industry, especially air defense systems, has emerged as a key element determining countries' deterrence and defense capabilities. The protection of airspace has become a strategic priority in modern warfare doctrines, leading countries to improve their air defense capabilities. Turkey and Greece have long had a relationship marked by competition and tension due to historical disputes stemming from the Aegean Sea and the Eastern Mediterranean. In this context, both countries have undergone significant transformations in their defense policies, particularly since the 2000s, taking comprehensive steps to increase their military capabilities. Over the last two decades, air defense systems have become a strategically important area for both Turkey and Greece. Turkey has launched a comprehensive initiative to develop its domestic and national defense industry in line with its goal of reducing external dependence; it has achieved significant gains in developing unique systems in the field of air defense and creating a multi-layered defense architecture. Greece, on the other hand, has made significant investments in its air force and air defense capabilities, primarily through foreign procurement, with the aim of strengthening its position in the regional power balance, especially to increase deterrence against Turkey. In this context, the choices and strategies pursued by Turkey and Greece in the field of air defense have been decisive not only in terms of increasing military capacity but also in shaping regional power balances. The different approaches adopted by both countries in their defense industry policies are characterized by elements such as domestic production, technology development, foreign procurement, and international collaborations. The investments made and systems developed during this process have directly affected the security architecture in the Aegean Sea and the Eastern Mediterranean; they have had significant consequences for deterrence, defense planning, and strategic calculations. The importance that the air defense industry gained during this period provides a critical analytical framework for understanding regional security dynamics through the examples of Türkiye and Greece.