Rast makâmı perde frekanslarının su üzerindeki etkileri
The physical effects of pitch frequencies of the rast maqam on water
  1. Tez No: 996274
  2. Yazar: MURAT SAĞRICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, temassız bir ortamda akustik levitasyon yöntemiyle havada sabit tutulan su damlalarına uygulanan ses frekanslarının, özellikle Türk müziği makâm sistemine ait Rast makâmı perde frekanslarının, suyun yüzeyinde oluşturduğu geometrik desenler üzerindeki fiziksel etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, suyun herhangi bir yüzeyle temas etmeden yalnızca frekans uyarımı altında sergilediği davranışları gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda 40 kHz taşıyıcı ultrasonik dalgalarla oluşturulan kararlı bir akustik alan içerisinde su damlaları havada asılı tutarak farklı perde frekanslarına maruz bırakılması sağlanmıştır. Çalışmada belirli frekansların su yüzeyinde daha düzenli titreşimli desenler oluşturması gözlemlenmiş, ayrıca 440 Hz'in su üzerindeki etkileri, yakın frekanslarla farkları ortaya konarak deneysel gözlemlerle incelenmiş, mukayeseler yapılmıştır. Bu yönüyle bu çalışma, Türk müziği makâm sisteminin fiziksel ve titreşimsel temelleriyle ilgili veriler sunmaktadır. Çalışmanın sonucunda, temassız akustik levitasyon ortamında su damlacıklarına uygulanan müzikal frekansların, özellikle Türk müziği makâm sistemine ait perde frekanslarının, suyun fiziksel davranışları ve geometrik düzenli desen oluşumları üzerinde ölçülebilir etkiler meydana getirdiğini kanıtlarıyla ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the physical effects of sound frequencies applied to water droplets stably suspended in air through the method of acoustic levitation in a contactless environment, with particular emphasis on the pitch frequencies of the Rast maqam within the Turkish music modal system, and the geometric patterns formed on the surface of the water. In the research, the behaviors exhibited by water solely under frequency excitation, without any contact with a solid surface, are observed. To this end, water droplets are levitated within a stable acoustic field generated by 40 kHz carrier ultrasonic waves and are exposed to various pitch frequencies. It is hypothesized that certain frequencies induce more regular vibrational and geometric surface patterns on the water droplets. Furthermore, the comparative evaluation of the 432Hz and 440Hz reference tunings is intended to be correlated with historical, theoretical, and experimental observations. In this respect, the study provides empirical data concerning the physical and vibrational foundations of the Turkish music modal system. Ultimately, the findings demonstrate that musical frequencies applied to water droplets in a contactless acoustic levitation environment particularly pitch frequencies derived from the Turkish maqam system produce measurable effects on the physical behavior of water and the formation of geometric surface patterns, thereby offering an interdisciplinary perspective that bridges musicology, acoustics, and the physics of water.