Yenidoğan döneminde konjenital kalp hastalığı tanısıyla ameliyat olan ve olmayan hastaların işitme testi sonuçları
Hearing test results of newborns with and without surgery for congenital heart disease
- Tez No: 996297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, yenidoğan döneminde konjenital kalp hastalığı (KKH) tanısı alan bebeklerde cerrahi uygulanan ve uygulanmayan olguların işitme fonksiyonlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Elde edilen bulguların, KKH'lı bebeklerde işitme sağlığının erken tanı ve takibine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışma, Nisan 2024–Nisan 2025 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Pediatrik Kardiyak Yoğun Bakım Ünitesi'nde cerrahi geçiren ardışık yenidoğan hastaları kapsamaktadır. Çalışma tek merkezli, retrospektif gözlemsel çalışma olarak planlandı. Çalışma için Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 13.08.2025 tarih ve 235 sayılı kararı ile onay alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya 100 hasta dahil edilmiştir. Hastaların %50'i (n=50) kız, %50'si (n=50) erkekti. Doğum haftası ortalama 37,23 ± 1,72 hafta olarak bulunmuştur. Hastaların %50'si (n=50) cerrahi geçirmiştir. Ototoksik ilaç kullanım oranı %46 (n=44)'tür. Cerrahi müdahale durumuna göre gruplar arasında ototoksik ilaç kullanımı (p=0,001), furosemid kullanımı (p=0,001) yönünden anlamlı farklar saptanmıştır. İşitme testi normal olan ve olmayan 2 grup arasında renal replasman öyküsü (p=0,041), doğum haftası (p=0,039) ve doğum ağırlığı (p=0,036) yönünden anlamlı farklar saptanmıştır. Sonuçlar: Sonuç olarak, çalışmamızda yenidoğan döneminde KKH tanısı alan olgularda işitme kaybı sıklığı düşük bulunmuş, cerrahi uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Ancak, renal replasman tedavisi öyküsü ve düşük doğum haftası işitme bozukluğu ile ilişkili risk faktörleri olarak öne çıkmıştır. Bulgularımız, KKH'lı bebeklerde işitme kaybının tek bir etkenden değil, multifaktöriyel bir süreçten kaynaklandığını göstermektedir. Bu nedenle, bu hastaların erken dönemde odyolojik olarak değerlendirilmesi ve uzun dönem izlemlerinin yapılması, olası işitme kayıplarının erken tanı ve müdahalesi açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the hearing functions of neonates diagnosed with congenital heart disease (CHD) who underwent surgery and those who did not. The findings are expected to contribute to the early diagnosis and follow-up of hearing health in infants with CHD. Materials and Methods: This study included consecutive neonatal patients who underwent surgery in the Pediatric Cardiac Intensive Care Unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between April 2024 and April 2025. The study was designed as a single-center, retrospective observational study. Ethical approval was obtained from the Clinical Research Ethics Committee of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital with decision number 235 dated August 13, 2025. Results: A total of 100 patients were included. Of these, 50% (n=50) were female and 50% (n=50) were male. The mean gestational age was 37,23 ± 1,72 weeks. Half of the patients (n=50, 50%) had undergone surgery. The rate of ototoxic drug use was 44% (n=44). Significant differences were found between the surgical and non-surgical groups in terms of ototoxic drug use (p=0.001) and furosemide use (p=0.001). When patients were grouped according to hearing test results, significant differences were observed in renal replacement therapy history (p=0.041), gestational age (p=0.039), and birth weight (p=0.036). Conclusion: In our study, the incidence of hearing loss among neonates diagnosed with CHD was found to be low, and no significant difference was observed between surgical and non-surgical groups. However, a history of renal replacement therapy and lower gestational age emerged as significant risk factors associated with impaired hearing. Our findings indicate that hearing loss in infants with CHD is a multifactorial process rather than being caused by a single factor. Therefore, early audiological assessment and long-term follow-up of these patients are crucial for the early detection and management of potential hearing impairments.