Design and synthesis of novel fused anthranil-indole derivatives
Yeni birleşik anthranil-indol türevlerinin sentezi
  1. Tez No: 996298
  2. Yazar: BEDİRHAN SELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TAHİR GÜNKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
Özet
Heterohalkalı bileşiklerin sentezi, kimyanın ilk yıllarından beri temel bir öneme sahip olmuştur. Yeni heterohalkalı yapıların tasarlanması ve sürdürülebilir sentez yöntemlerinin geliştirilmesi, başta ilaç kimyası ve malzeme bilimi olmak üzere birçok alan için kritik öneme sahiptir. Son yıllarda, moleküllerin son aşamada fonksiyonlandırılması (LSF), organik sentezde son derece popüler bir strateji haline gelmiştir. Bu yaklaşım, ucuz veya kolayca erişilebilen moleküllerin son basamakta verimli bir şekilde çeşitlendirilmesine olanak tanır ve bu durum atom ekonomisinin iyileştirilmesi açısından büyük önem taşır. Çoğu LSF yöntemi geleneksel olarak geçiş metali katalizörlerine dayansa da, günümüzde daha sürdürülebilir ve metal içermeyen alternatiflere olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasında, literatürde daha önce bulunmayan yeni indol-antranil türevleri, yenilikçi ve metal içermeyen yöntemler kullanılarak sentezlenmiştir. Araştırma, özellikle aromatik antranil halkasının reaktif bir“synthon”olarak kullanımına ve bu yeni geliştirilen iskelet yapılar içerisinde son aşama türevlendirmedeki etkinliğinin değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Bu özgün kaynaşmış (fused) sistemin reaktivitesini ve kararlılığını inceleyen bu çalışma, heterohalkalı kimyada moleküler çeşitlendirme için değerli bir platform sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The synthesis of heterocyclic compounds has been fundamental to chemistry since its early stages. Designing novel heterocyclic structures and developing sustainable synthetic methods are crucial for various fields, particularly medicinal chemistry and materials science. In recent years, late-stage functionalization (LSF) has emerged as a highly popular strategy in organic synthesis. This approach allows for the efficient diversification of simple or easily accessible molecules in the final step, which is significantly important for improving atom economy. While most LSF methods traditionally rely on transition-metal catalysts, there is an increasing demand for more sustainable and metal-free alternatives. This thesis reports the synthesis of novel indole-anthranil derivatives, which were previously unknown in the literature, using innovative metal-free methods. The research specifically focuses on utilizing the aromatic anthranil ring as a reactive synthon to evaluate its efficiency in late-stage functionalization within these newly developed scaffolds. By exploring the reactivity and stability of this novel fused system, this study provides a valuable platform for molecular diversification in heterocyclic chemistry.