Örgütsel etik ikliminin hemşirelerin örgüt yararına etik olmayan davranışlarına etkisinde makyavelizm ve ahlaki uzaklaşmanın rolü
The role of machiavellianism and moral distancing in the effect of organizational ethical climate on nurses' unethical behaviors for the organization
  1. Tez No: 996398
  2. Yazar: BURÇİN NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CİHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık sektörü etik değerlerin ve mesleki sorumluluğun özellikle vurgulandığı kritik alanlardan biridir. Hemşireler mesleki görevlerini yerine getirirken hasta bakımı, mesleki etik ve kurumsal politikalar arasında denge gerektiren çok sayıda karar almak zorundadırlar. Sağlık çalışanlarının mesleki becerilerinde yetkili olmalarının yanı sıra etik yönden de duyarlı çalışanlar olmaları oldukça önemlidir. Sağlık sektöründe örgüt yararına etik olmayan davranışlar örgütsel davranış kapsamında birçok çalışmada incelenmiştir. Bu çalışmada örgüt yararına etik olmayan davranışlar, örgütsel etik iklimi, ahlaki uzaklaşma ve Makyavelizm ile birlikte incelenmiştir. Bu bağlamda çalışma örgütsel etik iklimin hemşirelerin örgüt yararına etik olmayan davranışlarına etkisinde Makyavelizm ve ahlaki uzaklaşmanın rolünü incelemek üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel bir araştırma tasarımı olan tanımlayıcı tipte kesitsel ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Veriler iki bölümden oluşan anket formu ile toplanmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanan ve katılımcıların demografik bilgilerinin sorulduğu“Kişisel Bilgi Formu”bulunmaktadır. İkincisi bölümde ise“Örgüt Yararına Etik Olmayan Davranışlar”ölçeği,“Örgütsel Etik iklimi”ölçeği,“Ahlaki Uzaklaşma”ölçeği ve“Makyavelizm”ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ili sınırları içindeki beş Kamu Hastanesinden toplam 499 katılımcıdan veri toplanmıştır. Veriler Yapısal Eşitlik Modeli ve Doğrulayıcı Faktör Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre örgütsel etik iklimi ile örgüt yararına etik olmayan davranış arasında negatif yönde anlamlı, ahlaki uzaklaşma ile örgüt yararına etik olmayan davranış arasında pozitif yönde anlamlı, Makyavelizm ve örgüt yararına etik olmayan davranış arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel etik ikliminin hemşirelerin örgüt yararına etik olmayan davranışlara etkisinde ahlaki uzaklaşma ve Makyavelizm aracılık rolü üstlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The healthcare sector is one of the critical areas where ethical values and professional responsibility are particularly emphasized. Nurses, in the course of their professional duties, must make numerous decisions that require a balance between patient care, professional ethics, and institutional policies. It is crucial for healthcare professionals to be ethically sensitive as well as competent in their professional skills. Unethical behaviors that benefit the organization in the healthcare sector have been examined in numerous studies within the context of organizational behavior. This study examined unethical behaviors that benefit the organization, organizational ethical climate, moral disengagement, and Machiavellianism. In this context, the study was conducted to examine the role of Machiavellianism and moral disengagement in the impact of organizational ethical climate on nurses' unethical behaviors that benefit the organization. The research was designed as a descriptive, cross-sectional, and correlational study with a quantitative research design. Data were collected using a two-part questionnaire. The first part included a“Personal Information Form”prepared by the researcher, which asked for demographic information about the participants. In the second part, the“Unethical Behaviors for the Benefit of the Organization”scale, the“Organizational Ethical Climate”scale, the“Moral Disengagement”scale, and the“Machiavellianism”scale were used. Data were collected from a Toplam of 499 participants from five public hospitals within the borders of Istanbul. The data were analyzed using Structural Equation Modeling and Confirmatory Factor Analysis. The findings of the study revealed a negatively significant relationship between organizational ethical climate and unethical behavior for the benefit of the organization, a positively significant relationship between moral disengagement and unethical behavior for the benefit of the organization, and a positively significant relationship between Machiavellianism and unethical behavior for the benefit of the organization. Moral disengagement and Machiavellianism played a mediating role in the effect of organizational ethical climate on nurses' unethical behavior for the benefit of the organization.