Tarih öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik görüşleri
History teachers' perspectives on inclusive education
  1. Tez No: 996397
  2. Yazar: AYSUN BİLĞİÇ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Eğitim ve Öğretim, History, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Kars merkez ilçede görev yapan ve kaynaştırma öğrencileriyle çalışan Tarih öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Kaynaştırma öğrencisi ile çalışan tarih öğretmenlerinin bu konuda bir eğitim alıp almadıkları, kendilerini yeterli hissedip hissetmedikleri, kaynaştırma eğitimi sırasında hangi yöntem ve teknikleri, hangi araç-gereçleri kullandıkları, kaynaştırma uygulaması sırasında karşılaştıkları sorunların neler olduğu ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin neler olduğu derinlemesine belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma nitel bir çalışma olup durum çalışması ile desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarının belirlenmesinde amaçlı örnekleme yönteminden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. 2024-2025 eğitim öğretim yılında Kars merkez ilçede MEB'e bağlı 11 okulda kaynaştırma öğrencisi bulunan 19 Tarih öğretmeninin kaynaştırma eğitimine yönelik görüşlerini belirlemek için araştırmacı ve danışman tarafından hazırlanan görüşme formu kullanılarak öğretmenlerle görüşme yapılmıştır. Öğretmenler gönüllülük esasına göre araştırmaya katılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Elde edilen verilerden oluşan kod ve temalar tablolara kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında Tarih öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimine yönelik bir eğitim almadıkları, eğitim alanların ise aldıkları bu eğitimi yetersiz buldukları, Tarih öğretmenlerinin kaynaştırma eğitimi sürecinde kendilerini yetersiz hissettikleri, öğretmenlerin sorun yaşadıkları yapısal ve çevresel faktörlerin iyileştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study examines the views of history teachers working in the central district of Kars who teach inclusive students. The study focuses on whether these teachers had received training in inclusive education, and how competent they feel in this field. It also examines the methods and techniques they use in inclusive classrooms, their preferred instructional tools, the problems they encounter in inclusive education and their suggested solutions to these problems. By analysing such issues, the study intends to contribute to improving inclusive educational practices in history teaching. This qualitative study was designed as case study. Convenience sampling was used to select the participants. The study was conducted with 19 history teachers working with inclusive education students in 11 schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Kars during the 2024–25 academic year. Data were collected through interviews using a form prepared for this purpose. Participation in the study was on a voluntary basis. The data were analysed using content analysis. The codes and themes obtained from the data were presented in tables. The findings revealed that most history teachers had not received training in inclusive education, and the training received by some teachers was found to be insufficient. It was also found that history teachers felt inadequate during the inclusive education process and that the structural and environmental factors causing difficulties for teachers need to be improved.