Toplu beslenme sistemlerinde algılanan yemek kalitesinin tüketici memnuniyetine etkisi: Nevşehir örneği
The effect of perceived food quality on consumer satisfaction in mass catering systems: The Nevşehir example
- Tez No: 996536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Turizm Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Beslenme, insan varoluşundan itibaren temel bir ihtiyaç olarak kabul edilmektedir ve sağlıklı yaşamın sürdürülebilmesi açısından hayati öneme sahiptir. Bu temel ihtiyacın karşılanmasında yiyecek-içecek hizmetleri, sadece bireysel tüketim olmanın ötesine geçerek günümüzde bir ticari faaliyete dönüşmüştür. Ticaretin sürdürülebilirliği ve gelişimi açısından en önemli unsur, hizmet alan bireylerin memnuniyetidir. Bu çalışmanın amacı, üniversite bünyesinde yürütülen toplu beslenme hizmetlerinin, hizmeti alan öğrencilerin memnuniyeti üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Eksik yönlerin belirlenmesi, mevcut hataların giderilmesi ve farkındalık yaratılması doğrultusunda iyileştirme önerileri sunmak çalışmanın temel hedefleri arasındadır. Araştırma kapsamında Nevşehir ilinde bulunan bir üniversitenin Tafana Sosyal Tesisi yemekhanesinde öğrencilere sunulan yiyecek-içecek hizmeti incelenmiş ve bu hizmetin yemek kalite algısı ile öğrenci memnuniyeti arasındaki ilişkiler anket yöntemiyle değerlendirilmiştir. Toplanan veriler analiz edilerek elde edilen bulgular hm literatüre katkı sağlamak hem de üniversite yemekhanesi hizmet kalitesinin geliştirilmesine ışık tutmak amacıyla yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition has been considered a fundamental need since the dawn of humanity and is vital for maintaining good health. Meeting this basic need through food and beverage services is not merely a transformation of individual consumption values into a commercial activity. The most important aspect for the sustainability and development of this trade is customer satisfaction. This study focuses on the collective promotional efforts conducted within the university, focusing on the concentrations within service areas. Identifying missing details, correcting existing errors, and consistently providing production services are among the fundamental goals. This research examines the food and beverage service provided to students at the Tafana Social Facility cafeteria of a university in Nevşehir province. The relationship between perceived food quality and student satisfaction was evaluated using a survey method. The collected data was analyzed, and the findings were interpreted to contribute to the literature and to shed light on improving the quality of university cafeteria services.