Hyperloop corridor planning: Integration with existing transportation networks
Hyperloop koridor planlaması: Mevcut ulaşım ağlarıyla entegrasyon
  1. Tez No: 996602
  2. Yazar: FURKAN ALPEREN SAKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Ulaşım, Civil Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde küresel ticaretin geldiği nokta ve artan lojistik beklentiler, mevcut ulaşım altyapılarının sınırlarını zorluyor. Dolayısıyla sistemin sürdürülebilirliği için; daha hızlı, verimli ve çevreci çözümlerin devreye alınması kritik bir ihtiyaç olarak öne çıkmaktadır. Karasal taşımacılığı radikal bir şekilde dönüştürme potansiyeli taşıyan Hyperloop sistemi, bu ihtiyaca cevap olarak“beşinci ulaşım modu”konseptiyle ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin Avrupa, Asya ve Afrika arasındaki stratejik jeopolitik konumu ve Orta Koridor gibi uluslararası lojistik projelerdeki kilit rolü, bu ileri teknolojinin ülkenin ulaşım altyapısıyla bütünleştirilmesini stratejik bir öncelik haline getirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Hyperloop koridor planlamasını Türkiye'nin mevcut ulusal ve uluslararası ulaşım ağlarıyla karşılaştırmalı olarak incelemek ve entegrasyon perspektifi ile olası güzergâhlar için uygulanabilir modeller sunmaktır. Bu tez, belirlenen amaçlar doğrultusunda, Hyperloop teknolojisinin yük taşımacılığındaki potansiyelini, Türkiye'nin mevcut demiryolu ve liman altyapısı ile olan uyumunu ve uluslararası lojistik koridorlardaki kritik rolünü inceleyerek, ülkenin lojistik rekabet gücünü artıracak somut ve sistematik bir yol haritası sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In the present day, the current state of global trade and increasing logistics expectations are exerting unprecedented pressures on existing transportation infrastructure. Therefore, to ensure the sustainability of the system, the implementation of faster, more efficient, and environmentally friendly solutions has emerged as an imperative of the utmost importance. The Hyperloop system, a nascent mode of transportation with the potential to radically transform land transportation, has emerged as the“fifth mode of transportation”in response to the existing need. Türkiye's strategic geopolitical position between Europe, Asia, and Africa, in conjunction with its key role in international logistics projects, such as the Middle Corridor, render the integration of this advanced technology into the country's transportation infrastructure a strategic priority. The primary aim of this study is to examine Hyperloop corridor planning in comparison with Türkiye's existing national and international transportation networks and to present feasible models for potential routes from an integration perspective. This thesis aims to examine the potential of Hyperloop technology in freight transportation, its compatibility with Türkiye's existing railway and port infrastructure, and its critical role in international logistics corridors, in line with the stated objectives, and to present a concrete and systematic roadmap to increase the country's logistics competitiveness.