Turist rehberliğinde film platolarının bir turizm değeri olarak kullanımı : Bütüncül bir model önerisi
The use of film sets as a tourism value in tourist guiding: A holistic model proposal
  1. Tez No: 996897
  2. Yazar: SULTAN GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, film turizmi kapsamında film platolarının turistik bir değer olarak değerlendirilmesinde turist rehberlerinin rolünü ve görüşlerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 30 adet eylemli turist rehberi oluşturmaktadır. Araştırma verileri turist rehberleri ile yüz yüze görüşme ve çevrim içi anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA analiz programı ile analiz edilerek film turizmine yönelik rehber farkındalığı, bilgi düzeyi, katılım durumu, kurumsal destek ve geleceğe yönelik beklentiler olmak üzere çeşitli tema ve kodlar altında sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, turist rehberlerinin film platolarının turizm açısından taşıdığı potansiyelin farkında olduklarını ancak bu potansiyelin pratikte yeterince değerlendirilemediğini ortaya koymaktadır. Rehberlerin büyük bir kısmı, film platolarının tur programlarına entegre edilmemesini, rehberlere yönelik özel eğitim ve bilgilendirme eksikliğini ve film turizmine ilişkin net bir rol tanımının bulunmamasını temel sorunlar arasında göstermektedir. Bununla birlikte, rehberlerin film turizmi uygulamalarına sınırlı düzeyde dâhil olmalarının nedenleri arasında turizm paydaşları arasında destek yetersizliği, koordinasyon eksikliği ve meslek örgütlerinin konuya yönelik pasif tutumu öne çıkmaktadır. Özellikle Turist Rehberleri Odaları Birliği'nin (TUREB) ve Turizm Bakanlığı'nın film turizmi konusunda daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiği, rehberlerin ifadelerinde sıklıkla vurgulanan bir bulgu olarak dikkat çekmektedir. Bulgular, turist rehberlerinin film platolarının turizm potansiyelinin farkında olduklarını ancak bilgi eksikliği, rol belirsizliği ve kurumsal yönlendirme yetersizliği nedeniyle film turizmi uygulamalarına sınırlı düzeyde katılım sağladıklarını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak çalışma, film platolarının sürdürülebilir biçimde turizm ürünü hâline getirilmesinde turist rehberlerinin stratejik bir paydaş olduğunu ortaya koymakta ve eğitim, planlama ve paydaşlar arası iş birliğinin güçlendirilmesine yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the role and perspectives of tourist guides in the evaluation of film sets as a touristic value within the scope of film tourism. The research was designed within the framework of a qualitative research approach. The sample of the study consists of 30 tourist guides actively working across Türkiye. The research data were collected through face-to-face interviews and an online questionnaire administered to tourist guides. The obtained data were analyzed using the MAXQDA qualitative data analysis software and categorized under various themes and codes, including guides' awareness of film tourism, level of knowledge, participation status, institutional support, and future expectations. The findings indicate that tourist guides are aware of the tourism potential of film sets; however, this potential has not been sufficiently utilized in practice. A majority of the guides identify the lack of integration of film sets into tour programs, the absence of specialized training and information for guides, and the lack of a clear role definition regarding film tourism as the main challenges. In addition, insufficient support among tourism stakeholders, lack of coordination, and the passive stance of professional organizations are highlighted as key factors limiting guides' participation in film tourism practices. In particular, the need for the Association of Turkish Tourist Guides (TUREB) and the Ministry of Tourism to assume a more active role in the development of film tourism is frequently emphasized by the participants. Overall, the results demonstrate that although tourist guides recognize the tourism potential of film sets, their involvement in film tourism remains limited due to lack of knowledge, role ambiguity, and insufficient institutional guidance. In conclusion, the study reveals that tourist guides are strategic stakeholders in the sustainable development of film sets as tourism products and offers recommendations focusing on strengthening education, planning, and stakeholder collaboration.