Skafolunat instabilite tanılı hastalarda nöromusküler elektrik stimulasyonu ile kombine yapılan egzersiz eğitiminin kas kuvveti, proprioseptif duyu, reaksiyon zamanı ve fonksiyonelliğe etkisi
The effect of combined exercise training with neuromuscular electrical stimulation on muscle strength, proprioceptive sense, reaction time, and functionality in patients diagnosed with scapholunate instability
- Tez No: 996940
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TOPUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Orthopedics and Traumatology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, skafolunat instabilite tanısı almış bireylerde, nöromusküler elektrik stimülasyonu (NMES) ile kombine edilen egzersiz eğitiminin kas kuvveti, propriyoseptif duyu, reaksiyon zamanı, ağırlık aktarma kapasitesi ve üst ekstremite fonksiyonelliği üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu randomize kontrollü, tek kör çalışmaya, 18-50 yaş aralığında 30 birey (26 kadın / 4 erkek) dahil edildi. Katılımcılar yalnızca egzersiz eğitimi alan Egzersiz Grubu (EG) ve egzersiz programına ek olarak NMES uygulanan Nöromusküler Elektrik Stimülasyon Grubu'na (NMESG) rastgele atandı. Bireylere NMES protokolü, 8 hafta boyunca haftada 3 gün; ekstansör karpi radialis longus, ekstansör karpi radialis brevis, fleksör karpi radialis ve abduktor pollisis longus kaslarının her biri için 15 dakika olmak üzere toplam 60 dakika uygulandı. Tüm katılımcılar sekiz hafta boyunca haftada 7 gün ev egzersiz programını sürdürdü. Değerlendirmeler; üst ekstremite fonksiyonelliği (QuickDASH, PRWHE, MMAYO, El20 Anketi) ağrı Vizüel Analog Skalası (VAS), eklem hareket açıklığı, ağırlık aktarma kapasitesi, izokinetik kas performansı içerisinde pik tork ve endurans (Cybex Norm), kavrama kuvveti, proprioseptif duyu, reaksiyon zamanı (BlazePod®) ve yaşam kalitesi ölçümü (SF-12) parametrelerini içerdi. Her iki grupta da tüm parametrelerde müdahale sonrasında önemli iyileşmeler gözlendi (p<0,001). Ağrı düzeylerindeki azalmalar, başlangıçtan itibaren 2., 4. ve 8. hafta takiplerinde NMESG'de daha belirgindi (p<0,05). NMESG'de EG'ye kıyasla QuickDASH puanları, VAS, ağırlık aktarma kapasitesi ve fleksiyon enduransı açısından istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler saptandı (p < 0,05). PRWHE ve SF12 skorlarındaki iyileşmelerin NMESG'de daha fazla olduğu görüldü (p < 0,05). Sonuç olarak, bu çalışmada NMES'in, stabiliteyi artırmaya yönelik egzersiz stratejileri ile birlikte kullanıldığında skafolunat insitabilitede fonksiyonel iyileşmeyi desteklediği ve etkili bir rehabilitasyon bileşeni olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of exercise training combined with neuromuscular electrical stimulation (NMES) on muscle strength, proprioceptive sense, reaction time, weight-bearing capacity, and upper extremity functionality in individuals diagnosed with scapholunate instability. This randomised controlled, single-blind study included 30 patients (26 women/4 men) aged 18–50 years. Participants were randomly assigned to either the Exercise Group (EG), which received exercise training alone, or the Neuromuscular Electrical Stimulation Group (NMESG), which received NMES in addition to the exercise programme. The NMES protocol was applied for 60 minutes per week over 8 weeks, 3 days per week, with 15 minutes for each of the extensor carpi radialis longus, extensor carpi radialis brevis, flexor carpi radialis and abductor pollicis longus muscles. All participants maintained a home exercise programme for seven days per week over eight weeks. Assessments included functionality (QuickDASH, PRWHE, MMAYO, Hand20 Questionnaire), pain Visual Analogue Scale (VAS), joint range of motion, weight-bearing capasity, isokinetic peak torque and endurance (Cybex Norm), grip strength, proprioceptive sense, reaction time (BlazePod®) and quality of life (SF-12). Reductions in pain levels were more pronounced in the NMESG group at the 2nd, 4th, and 8th week follow-ups from-ups from baseline (p<0.05). Compared to EG, statistically significant improvements were observed in QuickDASH scores, VAS, weight-bearing capacity, and flexion endurance in NMESG (p < 0.005). Improvements in PRWHE and SF12 scores were greater in NMESG (p>0.05). In conclusion, NMES, when used in conjunction with exercise strategies aimed at improving stability, was shown to support functional improvement in SL instability and may be an effective rehabilitation component.