Türkçe öğretmenlerinin zarf öğretimine ilişkin görüşleri
Turkis teachers' opinions on adverb teaching
  1. Tez No: 996939
  2. Yazar: EMRE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TEPELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmenlerinin ortaokul 7. sınıf düzeyinde zarf öğretimi sürecine ilişkin görüşlerini ortaya koymak; bu süreçte uygulanan yöntemleri, karşılaşılan güçlükleri, materyal kullanımını ve öğretmenlerin çözüm önerilerini belirlemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseninde yürütülmüştür. Çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Antalya ili merkez ilçelerde (Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı) görev yapan ve 7. sınıf Türkçe dersine giren 31 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Öğretmenlerden elde edilen veriler, içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiş; bu doğrultuda temalar ve alt temalar belirlenerek bulgular bölümü yapılandırılmıştır. Araştırma bulguları, öğretmenlerin zarf öğretiminde ağırlıklı olarak metin temelli öğretim, sezdirme ve tümevarım yöntemlerini tercih ettiklerini ancak merkezî sınav baskısı nedeniyle zaman zaman daha geleneksel, kural merkezli yaklaşımlara yöneldiklerini göstermiştir. Öğretmen görüşlerine göre öğrenciler; zarfları sıfatlarla karıştırmakta, yer-yön zarflarındaki ek-işlev ilişkisini kavramakta ve zarfların fiil/fiilimsi ile olan anlamsal bağını kurmakta zorlanmaktadır. Ayrıca öğretmenler, mevcut ders kitaplarının zarf öğretimi açısından etkinlik çeşitliliği ve görselleştirme bakımından yetersiz kaldığını, dinleme becerisinin ise zarf öğretiminde neredeyse hiç kullanılmadığını ifade etmişlerdir. Sonuç olarak, zarf öğretiminin fiil, fiilimsi ve sıfat konularıyla bütüncül bir biçimde ele alınması, somutlaştırma ve metin temelli öğretim stratejilerine daha fazla yer verilmesi ve ders kitaplarının beceri temelli, zenginleştirilmiş etkinliklerle desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal Turkish teachers' opinions regarding the process of teaching adverbs at the 7th-grade level and to determine the methods they use, the difficulties they encounter, the materials they prefer, and their suggested solutions. The research was conducted within the phenomenology design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 31 Turkish language teachers who taught 7th-grade Turkish courses in the central districts of Antalya province (Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı) during the 2024-2025 academic year. The data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form prepared by the researcher. The views obtained from the teachers were analyzed by means of content analysis; themes and sub-themes were derived accordingly, and the findings section was structured on this basis. The findings of the study indicate that teachers mostly prefer text-based instruction, inductive and discovery-oriented methods in adverb teaching; however, due to the pressure of central examinations, they occasionally tend to adopt more traditional, rule-oriented approaches. According to the teachers, students have difficulties in distinguishing adverbs from adjectives, in understanding the suffix–function relationship in adverbs of place and direction, and in establishing the semantic connection between adverbs and verbs/verbals. Teachers also stated that current textbooks are insufficient in terms of activity variety and visualization for adverb teaching and that listening skills are almost never utilized in this process. In conclusion, it is suggested that adverb teaching should be addressed holistically together with the topics of verbs, verbals and adjectives, that more emphasis should be placed on concretization and text-based teaching strategies, and that textbooks should be enriched with skill-based and diversified activities.