Gazneli dönemi şairlerinden Firdevsî ve Unsurî'nin Sultan Mahmud'u överken kullandıkları övgü kalıpları
The praise poetic themes used by Ghaznavid-era poets Ferdowsi and Unsuri in praise of Sultan Mahmud
  1. Tez No: 996975
  2. Yazar: SIDIKA IRMAK KAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Büyük Gazneli Devleti'nin en etkili ve en önemli hükümdarlarından biri olan, devlet idaresindeki kudreti, gerçekleştirdiği seferler ve kazandığı zaferler, dinî hassasiyeti ve ilim ehline verdiği değer neticesinde şöhreti bütün dünyaya yayılan Sultan Mahmud, birçok şair ve yazarın eserine konu olmuş, kendisinden övgüyle bahsedilmiştir. Bu övgülerin kimi şairler tarafından farklı kalıplar ve ifadelerle dile getirildiği, kimi şairler tarafından ise ortak kalıp ve mazmunlar aracılığıyla da işlendiği görülmektedir. Bu çalışmada Sultan Mahmud'a doğrudan, memdûhlarından sadece Firdevsî ve Unsurî tarafından söylenen eserlerdeki övgü ifadelerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda bu iki şairin divanları incelenmiştir. Tespit edilen bu övgü ifadeleri, aynı zamanda birer mazmun niteliği taşımaktadır. Sultan Mahmud'un şahsiyeti, siyasî, idarî, dinî ve askerî yönlerini ön plana çıkaran bu övgü kalıpları, hükümdarın çok yönlü bir şekilde tanınmasına imkân sağlamaktadır. Edebî metinlerin taranması, tahlili ve fişleme çalışmaları neticesinde, bu övgüye dayalı kalıp ifadelerin bu iki şair arasında ortak bir mazmun teşkil edip etmediği de ayrıca ortaya konacaktır. Böylece belirlenen mazmunlar üzerinden şairler arası ortak eğilimler tespit edilerek Sultan Mahmud'a yönelik övgü kalıplarının ve mazmun geleneğinin sürekliliği ile müşterek yönleri açık bir şekilde gösterilecektir. Bu çalışmanın yalnızca Sultan Mahmud dönemi şiir geleneğini ortaya koymakla kalmayıp, ilerleyen dönemlerde yapılacak benzer araştırmalar için de örnek teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Sultan Mahmud, one of the most influential and important rulers of the Great Ghaznavid Empire, whose fame spread throughout the world due to his power in statecraft, his campaigns and victories, his religious sensitivity, and his appreciation of scholars, has been the subject of many poets' works, drawing praise from him. While some poets expressed these praises using different phrases and expressions, others used common phrases and themes. This study aims to identify the expressions of praise offered to Sultan Mahmud, either directly or indirectly, in the works of his admirers, Ferdowsi and Unsurî. To this end, the divans of these two poets were examined. These divans also constitute the primary sources of this study. These identified expressions of praise also serve as metaphors. These praise poetic themes, which highlight Sultan Mahmud's personality, political, administrative, and military aspects, allow for a multifaceted understanding of the sultan. Through the scanning, analysis, and profiling of literary texts, it will be determined whether these praise-based phrases constitute a common metaphor between these two poets. Thus, by identifying common trends among the poets through the identified metaphors, the continuity and common aspects of the poetic tradition and the metaphorical tradition of praise for Sultan Mahmud will be clearly demonstrated. It is believed that this study not only reveals the poetic tradition of Sultan Mahmud's era but will also serve as a model for similar research in the future.