Vıctorıa & Albert Müzesinde bulunan Ekbername'nin Osmanlı tasvir sanatı açısından değerlendirilmesi: Hünername ile mukayese
An evaluation of the Ekbernameh, located in the Victoria & Albert Museum, from the perspective of Ottoman pictorial art: A comparison with the Hünername
- Tez No: 997095
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Sanatları Bilim Dalı
Özet
XVI. yüzyıl, üç büyük Türk-İslam devleti olan Osmanlı, Safevî ve Babür İmparatorluklarının en parlak çağını yaşadığı bir dönemdir. Üç saç ayağından ikisi olarak nitelendirilebilecek Osmanlı ve Babür Devletleri; askerî, kültürel ve ekonomik alanlarda zirveye ulaşmışve dünya tarihine damgalarını vurmuşlardır. Bu çalışma, Topkapı Sarayı Kütüphanesi'nde bulunan XVI. yüzyıl Osmanlı Dönemi'ne ait III. Murad dönemi eserlerinden Hünername (H. 1523 ve H.1524 envanter numaralı) ile Babürlü Dönemi'ne ait Ekber Şah dönemi eseri olan Ekbername minatürlü yazmalarını karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Tezin birinci bölümü, XVI. yüzyılda iki Türk- İslam Devleri başlığı altında Osmanlı-Babür siyasî tarihlerini incelemektedir. İkinci bölümde ise Ekber Şah ve III. Murad dönemlerinin kitap sanatları ele alınmıştır. Çalışmanın kataloğu olan üçüncü bölümde kıyaslamaya esas teşkil eden Hünername ve Ekbername minyatürlü yazmaları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Dördüncü bölüm, katalogda incelenen eserlerin sayfa yapılarını, desen kurgularını ve kurgulardaki sistematiği araştırmaktadır. Ayrıca bu bölümde minyatür özelliklerinin tespiti ve tasarım ilke ve ögeleri bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan karşılaştırmalı analizler sonucunda, incelenen bu yazmalar vasıytasıyla Osmanlı ve Babür minyatür üslubunun benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Sonuç olarak farklı coğrafyalarda Türk-İslam sanatlarındaki gelişmeler, yenilikler ve iki üslubun temel ayrım noktaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 16th century was a period when the three great Turkic-Islamic states, the Ottoman, Safavid, and Mughal Empires, experienced their golden age. The Ottoman and Mughal Empires, which can be described as two of the three pillars, reached their peak in military, cultural, and economic spheres and left their mark on world history. This study compares the Hünername (inventory numbers H. 1523 and H.1524) from the reign of Murad III in the 16th century Ottoman period, found in the Topkapı Palace Library, with the Ekbername, a manuscript from the reign of Akbar Shah in the Mughal period. The first chapter of the thesis examines the political histories of the Ottoman and Mughal empires under the heading of Two Turkish-Islamic Empires in the 16th Century. The second chapter discusses the book arts of the Akbar Shah and Murad III periods. The third chapter, which serves as the catalog of the study, provides a detailed analysis of the illuminated manuscripts Hünername and Ekbername, which form the basis of the comparison. The fourth chapter investigates the page structures, design compositions, and the systematics within these compositions of the works examined in the catalog. This chapter also aims to identify the characteristics of the miniatures and examine them in terms of design principles and elements. As a result of comparative analyses, similarities and differences between Ottoman and Mughal miniature styles have been revealed through the manuscripts examined. Consequently, developments and innovations in Turkish-Islamic arts across different geographical regions, as well as the fundamental distinctions between the two styles, have been identified.