Tarihi çevrede yeni yapı uygulamalarının uzman görüşleri bağlamında ileri teknoloji kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of new building applications in historical environments using advanced technology within the context of expert opinions
  1. Tez No: 997131
  2. Yazar: GİZEM GÜVLÜ ERHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihi çevrede yeni yapı uygulamaları, kültürel miras ögelerinin korunması ve sürdürülebilirliklerinin sağlanması amacıyla geçmişten günümüze önemini koruyan güncel araştırma alanlarındandır. Küreselleşme ve nüfus artışının etkisiyle doğan fiziksel yapılaşma ihtiyacı, tarihi çevrelerde eski ile yeninin birlikteliğini gündeme getirmektedir. Bu tez çalışmasında, tarihi çevrede yeni yapı uygulamalarının ileri teknolojik yöntemlerden yararlanılarak uzman katılımı içeren interaktif süreçler ile yürütülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, tasarım süreçlerinin ileri teknolojik yöntemlerle desteklenerek kültürel ve toplumsal değerler bütünü olan tarihi dokuların geri dönüşü olmayan müdahalelere maruz kalmadan geleceğe aktarılması hedeflenmiştir. İki boyutlu geleneksel tasarım yöntemleri ile üç boyutlu modellemelere dayanan ileri teknolojik yöntemlerin uzmanların tasarım kararları üzerindeki etkilerini gösteren deney verileri, metinden-görüntüye üretim (text-to-image) arayüzünde işlenerek Python programlama dili aracılığı ile analiz edilmiştir. Tasarım kararları doğrultusunda oluşturulan görsel çiftlerine; renk dağılımı, yapısal benzerlik, simetri, doku ve geometri olmak üzere beş farklı görsel karşılaştırma analizi uygulanmıştır. Çalışma ile sanal gerçeklik (VR), yapay zekâ (AI), text-to-image ve Python tabanlı analiz araçlarının tasarım sürecine entegrasyonun mimari tasarım yaklaşımını yalnızca biçimsel üretim olmaktan çıkararak deneyim, malzeme hissi ve mekânsal farkındalık gibi çok boyutlu girdilerle şekillenen sezgisel bir sürece dönüştürdüğü sonucu ortaya konulmuştur. İki boyutlu planlama süreçlerinde fark edilemeyen detaylar görünür kılınarak, karar alma süreçlerinin daha verimli yürütülebileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sonucunda, tarihi çevrede yeni yapı uygulamalarında ileri teknolojik yöntemlere uzman katılımını sağlayarak, kültürel mirasın korunmasına yönelik sürdürülebilir bir strateji geliştirme yaklaşımı kuramsal ve deneysel bulgularla güçlü biçimde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
New building applications in historic environments are a current field of research that has retained its importance from the past to the present, with the aim of preserving cultural heritage elements and ensuring their sustainability. The need for physical development arising from globalization and population growth brings the coexistence of old and new in historic environments to the fore. This thesis aims to implement new building applications in historical environments using advanced technological methods through interactive processes involving expert participation. The study aims to transfer historical fabrics, which are a whole of cultural and social values, to the future without exposing them to irreversible interventions by supporting the design processes with advanced technological methods. Experimental data demonstrating the effects of two-dimensional traditional design methods and advanced technological methods based on three-dimensional modeling on experts' design decisions were processed in a text-to-image interface and analyzed using the Python programming language. Five different visual comparison analyses were applied to the visual pairs created in line with the design decisions: color distribution, structural similarity, symmetry, texture and geometry. The study revealed that integrating virtual reality (VR), artificial intelligence (AI), text-to-image, and Python-based analysis tools into the design process transforms the architectural design approach from a purely formal production into an intuitive process shaped by multidimensional inputs such as experience, material feel, and spatial awareness. It has been scientifically demonstrated that decision-making processes can be conducted more efficiently by making details invisible in two-dimensional planning visible. Consequently, a sustainable strategy development approach for preserving cultural heritage has been strongly proven through theoretical and experimental findings, ensuring expert participation in advanced technological methods for new building applications in historical environments.