Bazı fungisitlerin Meloidogyne incognita'ya karşı etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of some fungicides against Meloidogyne incognita
- Tez No: 997130
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR DEVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Meloidogyne incognita çok geniş konukçu yelpazesi ve yüksek üreme kapasitesiyle sebzeler başta olmak üzere çeşitli kültür bitkilerinde köklerde urlanmalara ve sekonder hastalıkların bitkiye girişine yol açarak önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu zararlılarla mücadelede kullanılan nematisitlerin yoğun ve uzun süreli uygulamaları çevre kirliliğine, insan sağlığına yönelik risklere ve nematod popülasyonlarında direnç gelişmesine yol açmaktadır. Bu durum alternatif stratejilerin geliştirilmesinin önemini artırmıştır. Kimyasal içerikli preparatların birden fazla hastalık etmeni veya zararlıya karşı ruhsatlandırılması farklı organizmalara etkili olduğunu göstermektedir. Benzer içerikli kimyasallarında nematodlara olan etkilerinin araştırılması mücadele kapsamında alternatif çözümler sunulmasına olanak sağlayabilir. Bu çalışmada, beş farklı fungisitin (%26,7 Boscalid + %6,7 Pyraclostrobin, 200 g/l Boscalid + 100 g/l Kresoxim-methyl, 75 g/l Fluxapyroxad + 50 g/l Difenoconazole, 300 g/l Ametoctradin + 225 g/l Dimethomorph, 300 g/LPhosphorous Acid + 75 g/L Ametoctradin) önerilen dozlarda M. incognita'nın yumurtaları ve larvaları üzerindeki etkileri bitki yetiştirme odası koşullarında araştırılmıştır. Beş farklı fungisitin etkileri nematisit ruhsatlı Velum Prime (Fluopyram) ve kontrol uygulaması ile kıyaslanmıştır. Elde edilen çalışma sonuçlarına göre, test edilen fungisitlerin M. incognita üzerindeki etkileri farklılık göstermiştir. Fluopyram içeren uygulama nematod popülasyonunu yeterince baskılamıştır. Buna karşılık, test edilen, fungisitlerin bir kısmı M. incognita üzerinde sınırlı etki göstermiş ve kontrol uygulamasına yakın sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular belirli fungisitlerin M. incognita'ya karşı etkileri hakkında ön bilgiler vermektedir. Çalışmada kullanılan fungisitlerin M. incognita üzerindeki etkinlikleri, konuyla ilgilenen paydaşlara hangi yaklaşımların izlenebileceği konusunda bilgi sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Meloidogyne incognita, with its broad host range and high reproductive capacity, causes root gall formation in a wide variety of cultivated plants particularly vegetables and facilitates the entry of secondary pathogens into the plant, resulting in significant yield losses. The intensive and long-term use of nematicides for the control of this pest can lead to environmental pollution, risks to human health, and the development of resistance in nematode populations. This situation has increased the importance of developing alternative management strategies. The registration of chemical formulations against more than one disease agent or pest indicates that they may be effective against different target organisms. Therefore, investigating the effects of compounds with similar active ingredients on nematodes may enable the development of alternative solutions within integrated management approaches. In this study, the effects of the fungicides (%26,7 Boscalid + %6,7 Pyraclostrobin, 200 g/l Boscalid + 100 g/l Kresoxim-methyl, 75 g/l Fluxapyroxad + 50 g/l Difenoconazole, 300 g/l Ametoctradin + 225 g/l Dimethomorph, 300 g/LPhosphorous Acid + 75 g/L Ametoctradin) each containing different active ingredients on M. incognita eggs and juveniles were evaluated at the recommended doses under growth chamber conditions. The efficacy of these five fungicides was compared with the nematicide-registered Velum Prime (fluopyram) and an untreated control. According to the results, the tested fungicides differed in their effects on M. incognita. The fluopyram-containing treatment sufficiently suppressed the nematode population. In contrast, some of the evaluated fungicides exhibited limited activity against M. incognita, yielding results close to those of the control. Overall, these findings provide preliminary information on the potential effects of certain fungicides against M. incognita. The efficacy outcomes of the fungicides assessed in this study may inform relevant stakeholders about possible approaches for managing M. incognita.