Türbe ziyaretleri ve manevi destek ilişkisi; Kayseri Seyyid Burhaneddin Türbesi örneği
The relationship between shrine visits and spiritual support the case of the Seyyid Burhaneddin Shrine in Kayseri
- Tez No: 997184
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KUŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kutsal mekan ziyaretlerinin bireylerde manevi desteğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın odağında, Kayseri ilinde yer alan Seyyid Burhaneddin Türbesi vardır. Din psikolojisi bağlamında ele alınan bu çalışma, türbe ziyaretlerinin bireylerin içsel dünyalarındaki yansımalarını, ruhsal ve duygusal düzeyde oluşturduğu etkileşimleri ortaya koymayı hedeflemektedir. Seyyid Burhaneddin özelinde yaptığımız çalışmada, kültürel anlamda da ziyaretler görülmüştür. Yerel halk açısından tanınmış olan türbe, çevre illerden de az sayıda olmakla beraber, genel itibari ile Kayseri ilinde oturan ziyaretçilerden oluşmaktadır. Türbe, Hz. Mevlana'nın hocası olan Seyyid Burhaneddin'e ait olması sebebi ile de hem tasavvufi hem kültürel hem de tarihi önem arz etmektedir. Çalışmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği tercih edilmiştir. Amaçlı örnekleme yoluyla belirlenen 25 katılımcıyla gerçekleştirilen yüz yüze mülakatlar sonucunda elde edilen veriler, NVivo içerik analiz programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Seyyid Burhaneddin türbesi özelinde yaptığımız çalışmada, türbe ziyaretinin katılımcılar için yalnızca geleneksel bir dini uygulama olmaktan ziyade, manevi destek arayışı, anlam bulma, içsel huzur arayışı, psikolojik rahatlama gibi birçok deneyimi barındıran bir süreç olduğunu gösterir niteliktedir. Katılımcılar ile yapılan görüşmeler bizlere, bu ziyaretlerin umut, teslimiyet, dua, huzur ve şifa gibi bireysel maneviyatla doğrudan ilişkili temalar etrafında şekillendiğini göstermektedir. Zaman zaman kültürel ziyaretler de olduğu görülmekte, bazen de burada sadece huzur bulmak amacıyla katılan ziyaretçilerin de olduğu görülmektedir. Bahsi geçen türbe özelinde yaptığımız değerlendirmeler ile türbe hakkında, çevre halkı tarafından ilgi gören; yenilenme, arınma, dua etme, ibadet etme, huzur bulma, anlam arama mekanı niteliği taşımakta ve kültürel ve manevi olarak önem arz etmektedir diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the spiritual support provided to individuals through visits to sacred places. The focus of the research is the Seyyid Burhaneddin Tomb located in Kayseri province. Addressed within the framework of the psychology of religion, this study aims to reveal the reflections of tomb visits on individuals' inner worlds and the interactions they generate at spiritual and emotional levels. In the study conducted specifically on Seyyid Burhaneddin, cultural visits were also observed. The tomb, well known among the local people, is visited mainly by residents of Kayseri, with a smaller number of visitors coming from neighboring provinces. Since the tomb belongs to Seyyid Burhaneddin, the teacher of Hz. Mevlana, it holds not only spiritual but also cultural and historical significance. In our study, a qualitative research method was employed, and semi‑structured in‑depth interviews were chosen as the data collection tool. Face‑to‑face interviews were conducted with 25 participants selected through purposive sampling, and the data obtained were analyzed using the NVivo content analysis program. The findings indicate that, in the case of the Seyyid Burhaneddin Tomb, visiting the shrine is not merely a traditional religious practice for participants but rather a process that encompasses experiences such as seeking spiritual support, finding meaning, searching for inner peace, and psychological relief. Interviews with participants revealed that these visits revolve around themes directly related to individual spirituality, such as hope, surrender, prayer, tranquility, and healing. At times, cultural visits were also observed, while in some cases visitors attended solely to find peace. Based on the evaluations made regarding this tomb, it can be stated that the shrine, which attracts attention from the local community, functions as a place of renewal, purification, prayer, worship, peace, and meaning‑seeking, and carries both cultural and spiritual importance.