Gaziantep ili merkez ilçesinde tıbbi değeri olan bazı bitkilerin halk arasında kullanım alanlarının tespiti
Determination of the usage areas of some medicinal plants among the local people in the central district of Gaziantep province
- Tez No: 997271
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLÇİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tıbbi bitkiler dünyanın her yerinde asırlar öncesinden kullanıldığı gibi ülkemizde de kullanımı yaygındır. Hekime ve ilaca olan uzaklık, halkın büyük çoğunluğunun kırsal alanda yaşaması insanı bitkilerin gizemli dünyasını keşfetmesini ve günümüze kadar sirayet etmesini sağlamıştır. Her ne kadar masum görünse de bitkilerin yanlış kullanımı, telafisi olmayan sorunlara yol açmaktadır. Bu araştırmada Gaziantep ili ve merkez ilçelere bağlı mahallerde,halkla yüz yüze konuşularak kullandıkları tıbbi bitkiler tesbit edilmiştir.Bir çok familyaya ait bitki ve olası faydaları halka sorulan sorularla tesbit edilmiştir.Araştırmalara göre Asteraceae,Rosaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Apiaceae, Malveacea, Pinaceae, Anacardiacea, Cucurbitaceae, Amaryllidaceae, Rhamnaceae, Zingiberaceae, Rosaceae Moraceae, Salonaceae, Hyperiaceae, Urticacea, Ericaceae, Myrtaceae, Brassicaceae, Ranunculaceae,Iridaceae,Lamiaceae,Vitaceae,Polygonaceae,Rhamnaceae,Passifloraceae, Rosaceae, Cannabaceace, Oleaceae, Pinaceae, Caprifoliaceae, Papaveraceae, Jugladaceae, Lamiaceae, Poaceae, Punicaceae, Cupressaceae, Gerenaceae, Platanaceae, Asphodelaceae, Arecaeceae, Capparaceae, Portulaceae, Eleagnaceae, Geraniaceae ve Pedaliaceae gibi familyalardan oluşmaktadır. İncelenen bitkilerin; 34 tanesi sindirim sistemi rahatsızlıkları (kabızlık, mide bulantısı, ülser), 15 tanesi solunum yolu hastalıkları (öksürük, astım, bronşit),14 tanesi metabolik sorunlar (şeker hastalığı, yüksek kolesterol), 13 tanesi ağrı kesici, 20 tanesi Enfeksiyon(iltihap) giderici,4 tanesi demir eksikliği (kan yapıcı), 6 tanesi sakinleştirici, uyku yapıcı ve 7 tanesi melhem yapımı yara(iz) giderici olarak kullanılır. Ayrıca aynı bitki birden fazla şikayet içinde kullanılmaktadır. Tedaviler çoğunlukla bitkilerin tek olarak kullanılması ile gerçekleştirildiği gibi birlikte karışımlar halinde de kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants have been used all over the world for centuries, and their use is widespread in our country as well. The distance from doctors and medicine, and the fact that the vast majority of the population lives in rural areas, has led to the mysterious world of plants being discovered by humans until today. Although they may seem innocent, the misuse of plants leads to irreparable problems. In this study, medicinal plants used by the public in Gaziantep province and its central districts were identified through face-to-face interviews. Plants belonging to many families and their potential benefits were determined through questions asked to the public. According to the research, the following families were identified: Asteraceae, Rosaceae, Fabaceae, Lamiaceae, Apiaceae, Malveaceae, Pinaceae, Anacardiaceae, Cucurbitaceae, Amaryllidaceae, Rhamnaceae, Zingiberaceae, Rosaceae, Moraceae, Salonaceae, Hyperaceae, Urticacea, Ericaceae, Myrtaceae, Brassicaceae, Ranunculaceae, Iridaceae, Lamiaceae, Vitaceae, Polygonaceae, Rhamnaceae, Passifloraceae, Rosaceae, Cannabaceacea, Oleaceae The plants studied belong to families such as Pinaceae, Caprifoliaceae, Papaveraceae, Jugladaceae, Lamiaceae, Poaceae, Punicaceae, Cupressaceae, Gerenaceae, Platanaceae, Asphodelaceae, Arecaeceae, Capparaceae, Portulaceae, Eleagnaceae, Geraniaceae, and Pedaliaceae. These plants are generally used in the treatment of digestive system, urinary tract, respiratory, diabetes, cardiovascular, and cholesterol diseases. Treatments are mostly carried out using the plants individually, but also in mixtures. Of the plants examined, 34 are used for digestive system disorders (constipation, nausea, ulcers), 15 for respiratory diseases (cough, asthma, bronchitis), 14 for metabolic problems (diabetes, high cholesterol), 13 as pain relievers, 20 as anti-inflammatory agents, 4 for iron deficiency (blood production), 6 as sedatives and sleep aids, and 7 for making ointments and treating wounds (scars). Furthermore, the same plant is used for multiple ailments. Treatments are mostly carried out using the plants individually, but also in combination.