Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde Pistacia türleri yapraklarında gal oluşturan yaprakbiti türleri, yayılış alanları ve doğal düşmanlarının saptanması
Determination of, distribution and the natural enemies of aphid species forming galls on Pistachio leaves in Gaziantep and Şanlıurfa provinces
  1. Tez No: 318094
  2. Yazar: MEHMET ÇULCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER MART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma Pistacia türlerinde gal oluşturan yaprak biti türleri, yayılış alanları ve doğal düşmanlarının belirlenmesi amacıyla 2010-2011 yıllarında Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde yürütülmüştür.Pistacia türlerinde gal oluşturan yaprakbitlerinin yayılış alanı ve türlerinin belirlenmesi için Gaziantep ili 6 ilçede toplam 34 köy, Şanlıurfa ili 5 ilçede toplam 44 köy'de sürveyler yapılmış ve gal örnekleri toplanmıştır. Gaziantep ilinde antepfıstığı yetiştirilen alanlarda yapılan sürveyler sonucu gal oluşumuna en yaygın Şehitkamil İlçesinde (% 42.8) rastlanırken, bunu Yavuzeli ve Araban İlçeleri (% 40.0) takip etmiştir. Karkamış ilçesinde bulunan bahçelerde ise gal oluşumuna rastlanmamıştır. Şanlıurfa ilinde ise Harran ovasının güneyinde yer alan ve yüksek dağlık alan olan Tektek dağları mevkiinde gal oluşumunun en yaygın olduğu (% 66.6) görülmüştür. Bunu % 25.6 ile Şanlıurfa-merkez ilçe takip etmiştir. En düşük yaygınlık ise Halfeti ilçesinde görülmüştür.Yapılan çalışmalar sonucunda Pistacia türlerinden gal oluşturan yedi yaprak biti türü belirlenmiştir. Bu türlerin 2'si Pistacia vera L.'da, 5'i ise P. trebinthus'da tespit edilmiştir. Pistacia vera L.'da; Forda formicaria (von Heyden, 1837) ve Smynthurodes betae (Westwood, 1849) türleri; P.trebinthus' da ise Aploneura lentisci (Passerini, 1856), Geoica utricularia (Passerini, 1856), Baizongia pistaciae (Linnaeus, 1767), F. marginata (Koch, 1857), Rectinasus buxtoni (Theobald 1914) türleri tespit edilmiştir.Gaziantep ve Şanlıurfa illerinde sürvey yürütülen antepfıstığı bahçelerinde yapılan örneklemelerde Anthocoridae, Miridae, Lygaeidae, Nabidae, Chrysopidae ve Syrphidae Familyasından 21 avcı tür belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2010-2011 in Gaziantep and Sanlıurfa provinces to determine the species, distrubution and the natural enemies of aphid species forming galls on pistachio trees. In the surveys conducted related to aphids which forms galls on Pistacia species, gall samples were taken from pistachio orchards total of 34 village from 6 district of Gaziantep province and total of 44 village from 5 district of Sanlıurfa province. In pistachio growing areas of Gaziantep, the gall formation was encountered most common at Sehitkamil (42.8%), Yavuzeli (40.0%) and Araban (40.0%) districts respectively. In the orchards of Karakamış district no gall forming was found. The gall forming was found most common (66.6%) in the location of Tektek mountains where high mountainous area situated at the south of Harran plain at Sanlıurfa province. Center district of Sanlıurfa came after this proportion by 25.6%. Addıtıonary, the lowest disturibution natio was found at Halfeti districtat Şanlıurfa province.In the study carried out, it is determined that aphids form different galls at different Pistacia species. The studies result of diagnosis 7 aphid species were determined forming galls on Pistacia species. Two of the species was determined at Pistacia vera L. and 5 species was determined in P. trebinthus. In Pistacia vera L., Forda formicaria (von Heyden, 1837) and Smynthurodes betae (Westwood, 1849) species and at P. trebinthus, Aploneura lentisci (Passerini, 1856), Geoica utricularia (Passerini, 1856), Baizongia pistaciae (Linnaeus, 1767), F. marginata (Koch, 1857) and Rectinasus buxtoni (Theobald 1914) species were determined.The surveys carried out 21 species from Anthocoridae, Miridae, Lygaeidae, Nabidae, Chrysopidae and Syrphidae families were determined at each month samples at Gaziantep and Şanlıurfa.